Bolest zubů patří mezi ty nejnepříjemnější zkušenosti. Nemůžeme jíst, mluvit ani spát. Pulzování v ústech se také často ozývá v noci, když jsme v klidu. Částečně si můžeme od bolesti pomoci utišujícími léky. Přesto bychom ji ale neměli podceňovat! Jestliže nás totiž trápí ostrá bolest v zubu, může jít o zánět. Návštěvu stomatologa nesmíme odkládat!
Vše začíná zubním kazem
Rozsáhlý zánět zubu může vzniknout poměrně lehce. Stačí, když má nějaký z našich zubů kaz, který není ošetřený. Bakterie můžou poté infikovat nervy a cévy, které se v zubu nacházejí. A zánět je na světě! Za zubní kaz si přitom ve většině případů můžeme sami. Vzniká totiž při špatné péči o zuby.
Prevencí je důkladná hygiena
Prevence zánětu zubu je snadná. Úplným základem je správná dentální hygiena. Zuby bychom si měli alespoň dvakrát denně čistit klasickým kartáčkem. Jednou za den poté vyčistit zuby i dentální nití nebo raději mezizubním kartáčkem. Rozšiřování již vzniklého kazu zabráníme jedině návštěvou stomatologa. Odborníci dokážou malé kazy ošetřit dokonce i bez vrtání! Preventivní prohlídky musíme zařadit ideálně jednou za půl roku. Důležité je i změnit jídelníček. Omezit bychom měli sladké nebo naopak kyselé potraviny. Na co se dále zapomíná, tak je návštěva dentální hygieny, kde se o Vás profesionál postará, aby bylo o ústa náležitě pečováno.
Zub lze zachránit!
Léky proti bolesti nám poskytnou úlevu. Problém v ústech ale nevyřeší! Při neléčení se může zánět zubu rozšířit i do okolních tkání. Mezi typické příznaky patří bolest, otok nebo horečka. Důležité je proto vyhledat odbornou pomoc včas! Nemusíme se přitom bát, že o nemocný zub zcela přijdeme. Stomatologové z kliniky Mediestetik totiž dokážou léčit i kořenové kanálky. Specialisté na endoncii nám nejprve odstraní postiženou dřeň a zub vyčistí. Pokud máte akutní potíže, kdy kaz pronikne k nervům a cévkám, je třeba jej vyplní léčivou složkou, kterou nechají působit alespoň 10 dní. Až poté na náš zub nasadí plombu.