Předčasná puberta jako příznak vážného onemocnění. Nepodceňujte ji

Předčasná puberta jako příznak vážného onemocnění. Nepodceňujte ji

Puberta je období života, kterým si projde každý. Někdo má toto období více rebelské, jiní prožívají pubertu v poklidu. Období puberty není tak náročné pro děti jako takové, ale je to spíše zkouška pro rodiče, kteří zjistí, že nervy mají jen jedny a že jisté “prohřešky” svých dětí není nutné řešit tak moc. Rodiče se na období puberty mnohdy i připravují, ani jeden si ale nedokáže představit, že by puberta přišla dřív než má. Jenže i to je možné, předčasná puberta je opravdu hojně se vyskytující jev, který může být bohužel příznakem vážného onemocnění.

Co to vlastně je puberta? Puberta je období života člověka, které lze charakterizovat jako období vývoje sekundárních pohlavních znaků. V tomto období začínají dívkám růst prsa, roste ochlupení, chlapcům se začíná měnit hlas a přichází nárůst svaloviny a vousů. Jak jsme zmínili, v tomto období jsou děti rebelské, snaží se na sebe upoutat pozornost. Je to sice přechodné období, ale pro rodiče velmi náročné. V případě předčasné puberty je to pro rodiče náročnější ještě víc.

Předčasná puberta přichází už před osmým rokem života u dívek a už před devátým rokem života u chlapců. I když by mnozí rodiče nad tímto mávli rukou, je to něco, co se rozhodně nesmí podceňovat. Může to být příznak vážného onemocnění.

Jaké jsou hlavní příznaky předčasné puberty?

Jak jsme zmínili, puberta je období, během kterého dochází k vývoji sekundárních pohlavních funkcí. To je ostatně hlavní příznak předčasné puberty. Pokud se růst ochlupení, růst prsou nebo změna hlasu dostaví dříve, než je běžné, je nutné zamířit k lékaři.

K dalším typickým příznakům, které už jsou alarmem a potvrzením předčasné puberty, je, že před osmým, respektive před devátým rokem života se objeví erekce, noční poluce, dojde ke zvětšení varlat nebo dojde ke zvětšení klitorisu.

Co v případě předčasné puberty dělat?

Pokud objevíte u svého dítěte nějaké příznaky předčasné puberty, je nutné zamířit k lékaři, nejlépe k dětskému endokrinologovi, který odhalí poruchu, jakou dítě trpí.