Zubní kámen a jak ho doma odstranit

Zubní kámen a jak ho doma odstranit

Pravidelná ústní hygiena je každodenní nutností a samozřejmostí. Pokud o své zuby nepečujeme, naše zuby nevypadají zrovna k světu, tudíž nikdy neuděláme tak dobrý dojem, jaký bychom udělat chtěli. V případě, že nemáte čas na pravidelnou ústní hygienu, může se vám vyskytnout například zubní kaz, který je velmi bolestivý. Jeho odstraňování u zubaře je však daleko bolestivější, jeho zanedbání je ještě více bolestivější, jelikož může proniknout až do nervů a způsobit zánět, případně i vypadnutí zubu. Nicméně zubní kaz jako takový není to jediné, co vzniká v případě, že o své zuby dostatečně nepečujeme. Také se může vyskytnout zubní kámen, který nám snad pokaždé odstraňují při kontrole u zubaře. Nyní si ho odstraňte sami doma a svého zubaře tak překvapte.  

Pokud hovoříme o zubním kameni, hovoříme o žluté nebo případně o hnědé minerální usazenině, která se obvykle vyskytne ze zadní strany zubu. Jak již bylo zmíněno, jedná se o nejčastější problém, který zubař ochotně odstraní. Nemusíte však kvůli zubnímu kameni chodit k zubaři, poradíte si totiž doma sami.  

Jak lze odstranit zubní kámen svépomocí 

Zubní kámen lze snadno odstranit, a to vodou, jedlou sodou, solí nebo třeba zubním kartáčkem jako takovým či dentálním sběračem. Nejefektivnějším nástrojem je jedlá soda, kterou stačí smíchat v hrnku se solí a směs následně při čištění zubů na zuby s pomocí kartáčku naneste. Pamatujte, zubní kámen se vyskytuje zejména vzadu, tudíž čistěte hlavně zadní stranu zubu.  

Můžete také použít takzvaný zubní sběrač, který obrušuje žlutý zubní kámen ze zubů. Při použití čehokoli si však dejte pozor na to, abyste nepoškodili nebo jakkoli nepodráždili své dásně.  

Potraviny zabraňující vzniku zubního kamene 

Pokud už se nechcete v budoucnu potýkat se zubním kamenem, nejen, že si své zuby musíte čistit kvalitními pastami, ale také byste měli do svého jídelníčku zařadit potraviny, které předchází vzniku zubního kamene. Je to například sýr švýcarského typu nebo jahody a rajčata.