Jak se cítit při sportu ještě lépe?

Oblečení na sport

Jste-li vyznavačem aktivního pohybu nebo sportovním nadšencem, pak vám funkční prádlo přijde vždy vhod. Ať už jde o outdoorové či indoorové sportovní aktivity, jistě oceníte kvalitní oblečení, které propustí pot a současně drží optimální tělesnou teplotu. V současné době je na trhu dostatečné množství různých umělých materiálů, které mnohdy nejen nahrazují, ale i v trvanlivosti nebo hygienice překonávají tradiční bavlněné materiály. Jsou lehčí a mnohdy na těle příjemnější.

Trendem nejen pro sportovní aktivity je funkční prádlo, někdy zvané rovněž termoprádlo. Jde o prádlo vyrobené z vláken, která neabsorbují vodu, tedy pot, a dokážou ji odvádět od těla do dalších vrstev oblečení. Díky tomu na vás nevisí těžké propocené oblečení. Většina lidí používá jako spodní vrstvu bavlněné tričko. Bavlna je sice příjemný materiál, ale především pro zimní sportování zcela nevhodný. Dokáže nasáknout obrovské množství potu. Těžké mokré tričko, které nepříjemně studí, asi nikoho nepotěší, navíc můžete velmi snadno prochladnout a následně onemocnět. Nejčastěji používaným materiálem jsou různě tvarovaná umělá vlákna, především polypropylen a polyester. Nezadržují téměř žádnou vodu, velmi rychle schnou a v poslední době ani nepoznáte, že jde o umělá vlákna. Navíc nevyvolávají alergické reakce, dobře drží svůj tvar, nevytahují se a zpravidla vydrží několik let. Někoho by od nákupu mohla odradit relativně vyšší cena. Odráží se v ní mimo jiné i drahý vývoj speciálních vláken, i složitější technologie výroby. Oblečení byste si měli vybírat podle toho, jakému sportu nebo pohybové aktivitě se věnujete. Většinou však nestačí koupit si jedno funkční oblečení a domnívat se, že to bude stačit. Oblékání do chladného počasí je založeno na principu více vrstev – zpravidla tří, přičemž každá má svůj úkol.

První vrstva odvádí pot, druhá izoluje a třetí chrání před větrem a deštěm.

Funkční prádlo je specifický druh materiálu, který potřebuje i speciální péči

Taky svému oblečení ustřihnete štítky a pak jen marně pátráte po tom, jak máte tu kterou věc prát? Nejste sami. A kdo by se dnes pachtil s prádlem ručně, když máme tak inteligentní pračky, že? Jenže na sport máme i „inteligentní“, neboli funkční oblečení a to se bez inteligence svého majitele v inteligentní pračce samo nevypere. Jak se tedy správně o funkční prádlo starat a na co si dát pozor?

Sportovci si v posledních dvaceti letech mohou užívat komfortu nových struktur textilií, ve kterých se nám tak dobře běhají i několika hodinové výběhy. Velkým hitem současnosti je návrat k přírodě, a týká se i oděvních vláken. Klasickým příkladem je použití merina, dlouhých jemných vlněných vláken, která se přebrousí, aby kůži „nekousala“. Tento materiál je ideální pro sportovní výkon v chladném prostředí. Když totiž navlhne, hřeje, zatímco bavlněné tričko jen studí. Pletenina z merina má vynikající izolační vlastnosti, výbornou savost, a pokud se vyrobí v rozumné struktuře, má i skvělou pružnost, tažnost a přilnavost na tělo. Výrobci doporučují prát tyto textilie na čtyřicet stupňů, pokud není ve směsi přítomna syntetika, a není proto dovolena teplota vyšší. Sáhnout byste měli po prášcích speciálně určených na praní vlny nebo po pracích ořechách Biowash. Platí zákaz přidávání aviváže, která strukturu dutého ovčího vlákna zalepuje a znehodnocuje tak jeho schopnost vést teplo a odvádět vlhkost. Někdy se také doporučuje impregnace lanolinem. Výrobce říká, že prádlo není nutné prát po každém použití, což je navíc při dlouhodobých outdoorových aktivitách nerealizovatelné.