Jak obstát na stanici technické kontroly?

jak obstat na stk

Technická kontrola je nutnost, kterou musí jednou za dva roky podstoupit každý majitel jakéhokoliv vozidla. Nezáleží na tom, jestli máte motorku, osobní auto nebo dodávku, STK se vztahuje na všechny. Jenomže projít dnes přes technickou kontrolu je mnohem obtížnější. Kontroly jsou přísné a všímají si i detailů, nad kterými se dříve nikdo ani nepozastavil.

Zčásti i v souvislosti s tímhle, resp. se snahou odstranit ze silnic „nebezpečné vraky”, jak se emotivně občas vyjadřují média, byla zpřísněna pravidla pro technické kontroly. Snaha zamezit autům ve skutečně špatném technickém stavu zastřešuje obě tyto změny, jen na STK se k tomu pojí také fotografování auta, kde se fotí i tachometr – to zase v rámci boje proti stáčení tachometrů. Technici na STK jsou přísnější a důkladnější. Narazili jsme na seznam sedmi závad, které jsou údajně nejčastěji důvodem k tomu, že vůz kontrolou neprojde.

A sluší za to si jej projít – často jde totiž o banality, které jdou vyřešit za pár minut i svépomocí a vyhnout se problémům. Některé jsou na opravu náročnější, i ty ale bude lepší vyřešit předem než až před druhou návštěvou STK – stojí to nejen váš čas, ale hlavně peníze. Jedná se o tyto závady:

  • Nesprávný rozměr pneumatik – velikost pneumatik a profilové číslo.
  • Příliš ojeté pneumatiky – je-li pneumatika z vnitřní nebo vnější strany ohoblovaná, před kontrolou je potřeba ji vyměnit – a rovnou nechat seřídit geometrii, protože špatně seřízený podvozek je obvyklým důvodem, proč se pneumatiky nerovnoměrně sjíždějí.
  • Únik provozních kapalin – pokud vám z automobilu viditelně teče olej nad nějakou rozumnou míru, bude to problém. Zde asi neexistuje žádná přesná míra, bude to záležet na benevolenci technika, ta ale bývá s novými pravidly nižší.
  • Filtr pevných částic – má-li dieselový vůz odstraněný filtr pevných částic, standardním měřením emisí neprojde. Ukáže se to jak po připojení vozu na diagnostiku, tak leckdy i pohledem na výfukový systém.
  • Příliš hlučný (či nehomologovaný) výfuk – pokud má váš výfuk poškozený nebo tzv. laděný tlumič, který nemá homologaci pro silniční provoz a pro konkrétní model auta, kontrolou neprojde.
  • Zatmavená skla – jsou stanovená zákonem a když ještě přidáte fólie, na STK to bude znamenat problém.
  • Nesvítící světla