Na kohoutku se obvykle usazuje odolný vodní kámen, na sporáku mastnota a v koupelnových spárech si libuje plíseň. Pokud vás ale berou mrákoty vždy, když vidíte v obchodním domě cenu čisticích prostředků, nevěste hlavu a zkuste použít levné domácí prostředky, které mnohdy udělají stejnou práci jako nákladné chemikálie.
Dejte sbohem vodnímu kameni
Na vodní kámen musíte opatrně, ale zároveň rázně. Při oškrabávání ostrými předměty byste mohli poškodit povrch kohoutku a vodní kámen byste stejně dokonale neodstranili. Ohřejte si proto v rychlovarné konvici vodu, poté do ní přilijte ocet a touto směsí polijte všechna místa, kde se vodní kámen nachází.
Na zubní kartáček poté naneste jedlou sodu a jemně kohoutek přejíždějte. Jakmile přijde ocet do kontaktu s jednou sodou, vytvoří pěnu, která na vodní kámen působí agresivně a jednoduše ho odstraňuje. Pak už stačí jen vše polít vlažnou vodou. Kov zůstane neporušený a vodní kámen bude pryč.
Zbavte se nánosu mastnoty
Opět vám velice dobře poslouží ocet. Tentokrát ale v kombinaci se solí. Do 250 ml octa přidejte přibližně dvě až tři lžíce soli a pořádně rozmíchejte. Poté naneste hadříkem na mastná místa a nechte déle působit.
Po dvou nebo třech desítkách minut otřete vlhkým hadříkem a dočistěte místa, kde mastnota zůstala. Na opravdu velké nánosy můžete celý proces i několikrát opakovat. Uvidíte, že sporák nebo trouba budou po takovém čištění jako nové.
Netolerujte ve své domácnosti plíseň
Jakmile se plíseň rozšíří, může způsobovat astma, alergie, ale i kožní problémy. Neberte proto její přítomnost na lehkou váhu. Jakmile ji zpozorujete, ihned se jí zbavte. Preventivně začněte větrat a prádlo sušte na zahradě nebo alespoň na balkóně. Místo na chemické přípravky se spoléhejte na ocet, který stačí pomocí menšího kartáčku na několik minut nanést na spáry. Zmizí tak černé, červené a zelené skvrny ve vaší koupelně.