Solární elektrárny se stávají standardem pro střední třídu

Solární elektrárny se stávají standardem pro střední třídu

Snížit energetickou náročnost rodinného domu – úkol, který si na svá bedra pokládá každý druhý z nás. Do karet nám nyní hraje dotační program Nová zelená úsporám, který nabízí finanční podporu sahající až do poloviny způsobilých nákladů. Náklady na solární elektrárnu dokáže snížit až o 150 tisíc korun. Možná i díky tomuto jednorázovému finančnímu příspěvku natolik vzrostl zájem o toto úsporné opatření. 

S rostoucím množstvím žádostí o dotaci z programu Nová zelená úsporám roste také množství instalovaných solárních panelů na střechách rodinných domů. Už nemluvíme pouze o záležitosti, kterou si může dovolit vyšší společenská třída, ale jedná se už o standard i pro střední třídu občanů. 

Základní sestava startuje na šedesáti tisících korunách

Cena fotovoltaické elektrárny se pohybuje v různých cenových úrovních. Odvíjí se od mnoha faktorů, kdy jedním z nich je velikost solární elektrárny. Většinou si zejména střední třída vybírá základní sestavu, u niž cena startuje na šedesáti tisících korunách. Když se k tomu získá dotace ze zmiňovaného programu, není pořízení solárních panelů tak velkou položkou na seznamu rodinných nákladů. 

V souvislosti s cenou stojí za to zmínit také návratnost fotovoltaiky jako takové. Ta se samozřejmě odvíjí od konečné ceny, kterou uhradíte při pořizování panelů, ale obecně se mluví o sedmi až deseti, dvanácti letech. 

Stále se pokračuje ve vývoji technologie

I když už nyní je na solární panely spolehnutí, stále se ještě pokračuje ve vývoji. Úkolem je nejen zkvalitnit panely, ale také zefektivnit tvorbu energií, případně je udělat opět trochu dostupnější pro další vrstvy společnosti. 

To, jaké můžeme očekávat inovace v kategorii “fotovoltaika” je nyní pouze otázkou, kterou můžeme položit maximálně samotným vývojářům. S velkou pravděpodobností však můžeme očekávat nová a zajímavá, navíc cenově výhodná řešení, která potěší nejen planetu, ale také rodinnou kasu.