Štítná žláza, která je umístěna v krku, prakticky řídí náš metabolismus, a to pomocí dvou hormonů, které produkuje. Pokud nefunguje správně, může docházet k příliš nízké, nebo naopak příliš vysoké produkci hormonů, což negativně ovlivňuje nejen zažívání, ale i celkový stav organismu.
Dva základní druhy onemocnění štítné žlázy
Mezi nejtypičtější onemocnění štítné žlázy patří hypotyreóza, která značí sníženou činnost štítné žlázy, a hypertyreóza, která znamená zvýšenou činnost štítné žlázy. Běžnější je přitom hypotyreóza, při které štítná žláza produkuje hormonů méně, což způsobuje zpomalení metabolismu. Naopak u hypertyreózy, která je autoimunitním onemocněním, je organismus zrychlený.
Koho onemocnění štítné žlázy postihuje
Poruchy funkce štítné žlázy postihují až osmkrát častěji ženy, přičemž jejich výskyt stoupá s věkem. U mužů ale naopak bývá průběh často výraznější.
Jak se projevuje porucha funkce štítné žlázy
Při snížené funkci štítné žlázy pacienti pociťují ospalost, zimomřivost, únavu, svalovou slabost, suchou kůži a vypadávání vlasů. Přítomný může být i pokles libida, zpomalení srdeční činnosti, poruchy menstruačního cyklu, přibývání na váze a poruchy paměti.
Naopak zvýšená funkce štítné žlázy se typicky projevuje bušením srdce a rychlou srdeční akcí, pocením, nervozitou, nespavostí, úbytkem svalové hmoty a svalovou slabostí, ale i úbytkem váhy a zhoršením kvality kůže a vlasů.
Léčba poruch štítné žlázy
Poruchu štítné žlázy dokáže lékař spolehlivě diagnostikovat pomocí krevního testu. Následná léčba je pak dle typu buď hormonální ve formě tablet (u snížené funkce štítné žlázy) nebo pomocí léků ke snížení funkce štítné žlázy v kombinaci s léky zklidňujícími srdeční činnost. Při dodržení léčby přitom nenechává onemocnění na člověku žádné následky a nijak jej neomezuje v běžném životě. Při podezření na onemocnění štítné žlázy je proto stěžejní návštěva odborníka a včasné zahájen adekvátní léčby.