Každý z nás někdy udělá chybu v údržbě domácích textilií. Jak předejít poškození záclon a závěsů? Podívejte se na užitečné tipy, se kterými budete mít vše vždy v naprostém pořádku.
Udělejte si čas
Při úklidu je potřeba postupovat systematicky, ale také soustředěně. Když sundáváte záclony z garnýže, snažte se to dělat opatrně. Odejměte všechny žabičky a pečlivě ještě jednou zkontrolujte, zda nedošlo k tomu, že by se některá se žabiček uchytila na textilii. Během pracího procesu by to znamenalo definitivní konec krásné záclony. Pokud máte dřevěné garnýže a na nich dřevěné kroužky s žabkou, je práce o něco snazší. Stačí se ujistit, že jste žabku dobře sundali z garnýže.
Správné praní je základ
Prací program, který pro své záclony zvolíte, je klíčový. Zatímco pevné tkaniny můžeme prát na klasické prací programy, s jemnými bytovými textiliemi je potřeba zacházet jako v bavlnce. Prát záclony se doporučuje na nejšetrnější prací program. Prostudujte návod ke své pračce a nalezněte ten, který je vhodný pro jemný textil. Zmírněte také počet otáček. Právě vysoké otáčky by mohly záclony nenávratně poškodit.
Prací vak?
Ještě nemáte doma sáček na praní prádla? Je nejvyšší čas si jej pořídit. Právě prací vak zajistí, že se žádný kousek záclony nebo závěsu nezachytí za buben pračky. Možná se to stalo už i vám a následně jste se divili tomu, jak ostré mohou být některé části pračky. Nebo došlo k zachycení záclony o drobný předmět, který v pračce zůstal od minulého pracího programu. Prací vak situaci zachrání. Záclony budou chráněny a nedojde k jejich kontaktu s bubnem pračky. Poradit si můžete i tak, že záclonu umístíte do povlaku od polštáře. Ten bude nahrazovat prací vak.
Roztrhané záclony jsou důsledek špatné manipulace s křehkými bytovými textiliemi. Je potřeba s nimi jednat opatrně, a to za každé situace. Při sundávání, praní, ale také při následovném věšení.