Muškáty: vděčná rostlina, kterou vám budou sousedé závidět 

Muškáty: vděčná rostlina, kterou vám budou sousedé závidět

I když nadchází období, kdy budeme muset zazimovat velkou část rostlin na naší zahradě, u jedné bychom se přece jenom chtěli pozastavit. Důvodem toho je každoroční popularita, která vzroste na jaro a která člověka nakonec dožene do momentu, kdy na své okenní parapety posadí pestrobarevné jednoletky zvané muškáty. Ať už jste jim dříve podlehli nebo plánujete jejich pořízení příští rok, pojďme se u nich na malou chvíli zastavit. 

Rostlina, kterou vám budou sousedé závidět 

Věděli jste, že „muškáty” jsou pouze lidovým označením této rostliny? Správně se jim říká pelargonie a patří mezi nejkrásnější okrasné rostliny vůbec. Aktuálně jsou k sehnání v mnoha druzích a barevných kultivarech a v našem klimatickém pásmu se pěstuje zpravidla od května do října. Bohužel u nás nekralují podmínky pro jejich bezproblémový pobyt venku, proto je zazimování skutečně nutné. 

Obecně se však jedná o velmi nenáročné rostliny, které jinak, vyjma tedy zimního období, snáší pobyt venku velice dobře. Snesou dokonce i celodenní sluníčko, což se u rostlin příliš často nestává. Jen je nutné je poté pořádně zalít, protože po celodenním pobytu na sluníčku budou určitě vyprahlé. 

Světlo potřebují ke svému kvetení 

Pokud nemáte místo, kam by neustále svítilo sluníčko, muškáty umístěte alespoň tam, kam pravidelně putuje světlo. Tedy pokud chcete mít muškáty krásně barevné. V případě, že má muškát nedostatek světla, kvete daleko méně. Jestliže tedy na okenní parapet dostatečně nesvítí, za zvážení stojí umístění na balkon nebo na terasu, která je nasměrována na jižní nebo západní stranu.  

Zaléváme přímo ke kořenům 

Oproti jiným rostlinám se muškáty zalévají zpravidla až ke kořenům. Zálivka nepatří do mističek pod květináči, vodu potřebují už samotné kořeny. Dejte si však pozor na přelití, respektive přemokření, což by mohlo vést k nejrůznějším chorobám včetně plísní.