Rady pro prváky: Jak správně začít vaše studium

Rady pro prváky

Pro každého jsou první dny na vysoké škole tak trochu šok. Přece jen, bude to trochu něco jiného, než zasednout do své staré známé lavice na střední.  Připravili jsme pro vás několik rad, jak úspěšně vkročit do vysokoškolského života.

1.  Pozor na „pana profesora“

Na VŠ se oslovují kantoři akademickými tituly a neplatí, že čím víc, tím líp. Nepomůžeš si, když oslovíš dotyčného titulem vyšším, spíš ho tak uvedeš do nepříjemných rozpaků. Když si nejsi jistý/á, použij osvědčené „Dobrý den, prosím vás…

2.  Nutnost samostudia

Ke složení zkoušky bohužel to, co jsi pochytil na přednášce, nestačí. Čas od času je ku prospěchu prolistovat si skripta a další materiály, a pozeptat se starších spolužáků

3.  Pomocníci u školních prací

Na všechno nemusíš být sám a spoustu věcí si můžeš usnadnit. Ať už vypracování seminárních prací, nebo anonymní vypracování bakalářských prací na zakázku. Povinnostní může být mnohem víc, než na staré dobré střední a když není čas a chuť, tyto služby jsou ideální variantou.

4.  Hodina bude poněkud delší

Připrav se na to, že přednášku, nebo seminář vyučující zpravidla dřív než za 80 nebo 90 minut neukončí. Starých dobrých 45 minut zde prostě neplatí.

5.  Přezouvat se nemusíš

Pokud se nepohybuješ na specializovaných pracovištích, papuče už si tahat nemusíš. To je jedna z drobných výhod vysokoškolského studia.

6.  Nutnost docházky

Zatímco přednášky bývají nepovinné, na seminářích a cvičeních se docházka pečlivě kontroluje. Někdy musíš v případě byť i jediné neúčasti předmět znovu vychodit, jindy jsou povoleny jedna až tři absence. Ale to už je opravdu maximum.

7.  Bez internetu to nepůjde

Dnes už se na celé univerzitě předměty registrují po internetu. Na internetu také visí všechny důležité informace, především termíny, do nichž je nutné splnit rozmanité povinnosti se související studiem. Po internetu si studenti dopisují s učiteli a předávají si materiály k výuce.