Malá miminka vodu milují, ale některým může chvíli trvat, než si k vodě najdou cestu. Vy jim v tom můžete pomoci. Poradíme vám, co dělat (a co naopak nedělat), abyste si koupání užili vy i vaše miminko a aby si vaše dítě vodu zamilovalo.
Správný čas na koupání
Pokud se chystáte dítě koupat, ujistěte se, že není hladové nebo unavené. Možná se vám to nezdá, ale koupání je pro malé děti velmi náročné, a to jak fyzicky, tak i psychicky. Měly by být tedy odpočaté a najedené. Z počátku možná bude obtížné najít vhodnou chvíli (malá miminka hodně spí, hned po jídle je pravděpodobně také koupat nechcete), ale uvidíte, že časem to bude lepší a lepší. Má-li vaše miminko dobrou náladu po probuzení, klidně ho koupejte hned ráno. Není vůbec nutné, abyste koupali večer.
Každé dítě je jiné
Univerzální rada na to, v čem koupat miminka, neexistuje. Některým dětem (a rodičům) vyhovuje vanička, jiné děti upřednostní koupací kbelík. Vyzkoušet můžete i nejrůznější podložky do vany, úplně malé miminko můžete klidně koupat i v umyvadle.
Důležitá je i teplota vody. V žádném případě to neznamená, že musíte používat teploměr, použijte spíš svůj instinkt. Má vaše dítě raději spíš teplejší vodu? Natočte teplejší. Vyhovuje mu studenější voda? Koupejte ve studenější.
Když miminko pláče…
Udělali jste všechno správně, a přesto miminko pláče pokaždé, když ho dáte do vody? Zkuste ho nejprve zabalit do plenky a poté ho do vody pomalu vložit i s plenkou. Pokud to ani poté nebude lepší, zkuste si pohrát s osvětlením nebo okolními zvuky. Některým dětem může vařit příliš ostré světlo, jiné děti budou klidnější, pokud na ně budete při koupání mluvit nebo jim budete zpívat.
Až bude dítě větší, můžete si do vany pořídit nejrůznější hračky, udělat si společně bublinkovou koupel nebo pozvat kamaráda dítěte na koupací koupelnovou párty.