Proč je důležité ranní cvičení pro děti?

cvičení

Co je to ranní cvičení, každý ví. Ale málokdo se mu se svými dětmi věnuje. Přestože naše ratolesti kypí energií, jakmile přijde na ranní cvičení – všechno nadšení ubývá. Proč? Odpověď je jednoduchá. Nuda. Pro každé dítě je nudné a monotónní vykonávat stále stejnou sadu cviků. Jak to změnit? Jak udělat z ranního mučení zábavu?

Diverzifikovat a fascinovat

Význam ranní gymnastiky pro děti nelze přeceňovat. Ranní cvičení – to je důležitý kroksměrem k dítěti, které se jednou chce věnovat nějakému sportu. V poslední době je nedostatek pohybu stále běžnější. Sedavý životní styl, internet vede k nedostatku pohybu, a to negativně ovlivňuje zdraví každého organismu, zejména u dětí. To je důvod, proč je tak důležité, aby si vaší andílci oblíbili ranní cvičení. Slovo „náboj“ už mluví samo za sebe. Sportovní aktivity v dopoledních hodinách by měly přinášet jen pozitivní emoce.

Jak začít?

Ranní gymnastika má příznivý vliv na celé tělo dítěte, má velký léčebný a vzdělávací účinek. Je pravidlem, že děti jsou ochotné zabývat se ranním cvičením společně se svými rodiči. S přihlédnutím k věku a fyzickému vývoji dítěte, je nutné neustále čas od času přijít při cvičení s nějakou změnou.Ranní cvičení s dětmi, je vhodné provádět na čerstvém vzduchu.  Pokud to není možné, například ve městě, cvičte s nimi v dobře větrané místnosti, při teplotě vzduchu 16-17 0 C. Při cvičení v leže nebo v sedě používejte žíněnku nebo nějakou měkkou podložku. Pro začátek ranní cvičení nevyžaduje žádné školení: Zvedněte se, probuďte citlivě své dítě, otevřete okno, zapněte jeho oblíbenou hudbu a můžete začít s protahováním svalů.  Klidně naboso a s minimum oblečením.

 

 Správné dýchání při cvičení – to je základ

Při provádění cviků je nutné dítě naučit správnému dýchání – musí dýchat zhluboka, hladce a tiše, takže úplný výdech. Ve většině cvičení, existují náznaky, kdy se nadechnout a vydechnout. Je také nutné zajistit, aby dítě nedělalo žádné zbytečné pohyby v kloubech, například při ohýbání kolen.

Přibližné schéma komplexních ranních cvičení by měl být následující:

  1. a) natažení;
  2. b) chůze (statické či pohyblivé);
  3. c) protahovaní krčních svalů, paží a pletence ramenního;
  4. g) protahovaní břišních svalů;
  5. e) nohy – svalové cvičení (sit-ups a jumping);
  6. e) zapojit svaly na nohou a rukou (houpačky, výpady dopředu (na stranu));
  7. g) sklapovačky;
  8. h) relaxační cvičení;
  9. a) dechová cvičení.