O mononukleóze jistě slyšel každý z nás. Jedná se o nemoc z líbání, která je také jinak zvaná “studentská nemoc”. Jedná se o infekční onemocnění, s nímž není dobré si zahrávat. Mnozí lidé se domnívají, že lze mononukleózu vyléčit v pohodlí domova, jenže to je největší omyl, který jim koluje v hlavě. Nikdy, nikdy nezůstávejte doma a nesnažte se vyléčit mononukleózu svépomocí. Vždy vyhledejte lékařskou pomoc, protože jen lékař může zahájit úspěšnou léčbu, která i tak nebude zrovna krátká.
Mononukleóza je způsobena virem EB, který se však do těla dostává jen jednou za život. Jinými slovy, pokud vás mononukleóza dostane, máte na celý život vystaráno. Je to jako s planými neštovicemi – ani ty nedostanete víckrát za život.
Jaké jsou příznaky mononukleózy?
Bohužel málokdo podchytí rané stádium nemoci. Prvním příznakem totiž bývá nadměrná únava, která bývá velmi často podceňována. Pacienti zpozorní až tehdy, kdy se vyskytne zvětšení lymfatických uzlin, kdy dojde k vyrážkám v podpaží a také k velmi nepříjemným bolestem v krku.
Jaká je inkubační doba?
Inkubační doba se odhaduje na čtyři až šest týdnů. To však neznamená, že léčba po šesti týdnech končí. Léčba mononukleózy je delší a probíhá zhruba půl roku, během kterého je třeba držet přísnou dietu, která zakazuje alkohol, dále také smažená, tučná jídla a samozřejmě sladkosti. Povoleny jsou naopak nesolené pokrmy či pokrmy vařeny ve vodě.
Je mononukleóza nakažlivá?
I když se jedná o infekční nemoc, mononukleóza je nakažlivá jen minimálně. Její nakažlivost je velmi, velmi malá, z průzkumů lze říct, že je to zhruba pět případů ze sta.
Jaká je léčba nemoci?
Jak jsme zmínili, inkubační doba je sice až šest týdnů, ostatně celková doba léčby se odhaduje na půl roku. Z počátku se ke snížení horečky podávají antipyretika, předepisuje se měsíční klid na lůžku a samozřejmě zmiňovaná dieta, která nijak nezatěžuje napadená játra.