Pračka stejně jako jiné spotřebiče může vypovědět svou službu. Zatímco někdy ji nedá do kupy ani nejlepší opravář, jindy ji trápí jen drobnosti, které můžete napravit sami svépomocí bez pomoci technika. Pojďme si prozradit nejčastější závady na pračce i to, jak je odstranit a jestli to vůbec jde, pokud nejsme povoláním servisáci.
Když pračka nedokončí program
Jedním z nejčastějších problémů, které pračku trápí, je nedokončený prací program. Pakliže zjistíte, že pračka nepracuje normálně a nedotahuje práci do konce, pravděpodobně za tím vězí porucha vypouštění, což vede k problémům s čerpadlem. Na vině však může být i porucha ohřevu vody nebo elektroniky, což se stává hlavně u moderních praček a což je něco, s čím si poradí jen zkušený opravář.
Za nedokončený pracím programem ale může stát pouze to, že hmotnost prádla přesáhla normu. Pokud zrovna perete ložní prádlo, je to pravděpodobně ono. Proto přebytečné prádlo z pračky vytáhněte a pračku opětovně zapněte.
Když teče pračka
Jedním z dalších problémů je, když teče pračka. Aby nedošlo k vytopení koupelny nebo sousedů pod vámi, musí se problém řešit prakticky okamžitě. Velmi často je problémem opotřebená těsnící guma dvířek, kterou stačí vyměnit, což zvládnete hravě sami. Někdy je však na vině zanesený filtr nebo odpadní hadice. Ty nevyměňujte, ale rovnou je vyčistěte.
Pakliže je na vině poškozená přívodní nebo odpadní hadice, je zapotřebí ji vyměnit, s čímž opět pomůže zkušený technik.
Když pračka vyhazuje pojistky
Že při praní dochází k vyhazování pojistek? Jak už bylo zmíněno, i pračka je pouze spotřebičem čili je možné, že za tímto bude stát právě ona. Pakliže vyhazuje pojistky, pravděpodobně má slabý jistič. Je důležité ho vyměnit za silnější, případně domácí spotřebiče napojte na více okruhů.
Odůvodněním ale může být obyčejný zkrat, ke kterému po zapnutí pračky dochází v zásuvce nebo elektrickém kabelu. V takovém případě opět voláme servisního technika.