Květiny v horku trpí. Jak vyzrát nad suchem?

Zalévání květin

Opět to vypadá, že letošní léto bude hodně suché. Bouřky zatím na naše území zavítali jenom zřídka, většinou se ani neprohnaly našimi městy, i když meteorologové tvrdili opak. Pokud to takto půjde dál, zahrádkáři a zahradníci opět budou mít napilno, protože budou muset zavlažovat své květiny a zeleninu o sto šest.

Rostliny je skutečně nutné chránit před suchem a horkem, protože nijak se budeme moct chlubit jen suchými květinami a nicotnou úrodou. Během parného léta není o horký vzduch nouze, pokud však zaprší, zahradě i horký vzduch prospívá. Jestliže nezaprší, je závlaha na samotných zahradnících či zahrádkářích.

Abyste letos ochránili svou zahradu předu horkem a suchem, přinášíme vám pár tipů a rad, jak na to.

Kolik vody rostliny potřebují?

Nejdříve je nutné si říct, kolik závlahy rostliny potřebují. Přece jenom vždy se nejdříve učí teorie a teprve poté se přejde k samotné praxi. Otázkou tedy je, kolik zalévat. Samozřejmě to se liší dle toho, jaký druh rostliny pěstujete. Například vysoké rostliny, jako jsou třeba fíkusy, potřebují větší množství vody, a to konkrétně tři až čtyři litry vody. Stromy potřebují vody mnohem více, například dospělý modřín vyžaduje až dvanáct set litrů vody. Vždy se tedy o daném druhu rostliny, zeleniny či stromu informujte.

Jak vyzrát na sucho?

Nyní už k samotné praxi. Abyste vyzráli nad suchem, musíte neustále kypřit půdu. Pokud půdu budete kypřit, udržíte v zemi desítky litrů vody, které by se jinak velkou rychlostí vypařily. Dále je třeba zavlažovat zejména během rána či pozdních večerů. Během dne se voda rychleji vypaří, proto volte rána do osmi hodin či večery od sedmi hodin.

Nutné je rostliny přistíňovat, jen tak se voda rychle nevypaří. Do skleníku nezapomeňte instalovat rohože, kterým zmírníte velice parné, horké letní dny.