Otužování se dostalo mezi zdravé trendy v posledních letech. Lidé se i vlivem koronavirové pandemie rozhodli posílit své zdraví, proto kromě zvýšení příjmu vitaminů C zahájili otužování. Jenže takové otužování – to není věc, kterou si osvojíte během chvilky. Je to poměrně náročný proces, při němž je nutné vytrvat. Nabízí se však otázka, jak se začít otužovat, aby nám otužování nebylo spíše na škodu a bylo opravdu pouze k užitku?
Úvodem stojí za to poznamenat, že otužování jako takové nemá probíhat pouze během zimy, kdy je výskyt onemocnění častější než jindy. K tomuto dochází prakticky denně, ať venku kraluje chlad nebo naopak vysoké teploty. V každém ročním období nám může otužování pomoct, prospívá z dlouhodobého hlediska.
Nejdříve to zkuste s vodou
Jen málokdo ví, že existuje několik forem otužování. A to například vodou a vzduchem. Jelikož voda dokáže při styku s tělem odvést teplo dokonce dvacetkrát rychleji než vzduch, je tento způsob zejména pro začátečníky jako dělaný. Ovšem i v tomto případě upozorňujeme na postupnost, s jakou se musí k otužování přistupovat.
Otužujeme se zpravidla denně. A ke studené vodě se propracováváme průběžně. Začátečníci se studenou vodou mohou omývat pomocí žínky, což pro ně nebude takový šok.
Otužování nejen ve sprše
Z počátku se doporučuje otužování ve sprše, ovšem tento způsob není tím jediným, který je pro začátečníky vhodný. K otužování lze přistoupit i v sauně, kde tělo poměrně lehce přizpůsobíme teplu i chladu.
Jen málokdo ví, že skvělým otužovacím prostředkem je i sluníčko – je však důležité sledovat prostupnost a přiměřenost. Dokáže být také velice nebezpečné.
A co vy? Pro jaký styl či způsob otužování se rozhodnete? Vsadíte na sprchu nebo dáte přednost spíše saunovému světu?