Dřevěné domy neboli dřevostavby jsou v posledních letech hitem. Kromě toho, že se staví klasické podobající se zděným domům, staví se také krásné romantické dřevěné roubenky a také sruby na klíč. Zejména srubům roste jejich popularita. Sruby totiž vypadají opravdu krásně, navíc se hodí pro takové venkovské bydlení. Své místo však nemusí mít jenom vedle lesa, mohou se nacházet i kousek za vaší vesnicí nebo místem, kde máte trvalé bydliště. Sice se nehodí všude, ovšem když už si jednou takový srub postavíte, budete z toho nadšení.
Jak se staví srub?
Srub je typický tím, že je stavěn z opracovaných kulatin. V tom se liší od roubenky, která je zase vyráběná z opracovaných hranolů. Srub se staví z navrstveného dřeva, které je spojeno srubovou konstrukcí. Zpravidla se staví ručně, a to s pomocí motorové pily a také jeřábu. Na sebe se kladou jednotlivé kmeny, které jsou, jak již bylo zmíněno, opracované čili zbavené kůry.
Srub není postaven za den
V porovnání s klasickými dřevostavbami není srub tak rychle postaven. Je třeba mít na paměti, že srub si musí sednout. I proto jeho výstavba může trvat déle než půl roku. Zpravidla si zhruba šest měsíců takzvaně sedá a dřevo se během této doby nechává pracovat.
Zpravidla se se stavbou srubu začíná před zimou, a to z jednoho prostého důvodu, a sice proto, že se hrubá stavba nechává vymrznout. Dřevo se tak vyhne zbytečným tepelným šokům, které je způsobeno topením. Rovnoměrně, zcela přirozeně a pozvolna si dřevo sedá a vysušuje se.
Vnitřní konstrukce se takzvaně oddilatují
Při stavbě srubu se nesmí zapomenout na to, že se vnitřní konstrukce musí takzvaně oddilatovat. Konkrétně tak musí učinit okna, dveře nebo kanalizační potrubí či komín. Počkat se musí i s instalací kuchyně. Během toho, kdy si stavba sedá, se může srub hýbat. Když si však srub sedne, stěny se už dál nijak nehýbou a může se instalovat vnitřní zařízení.