Mysleli jste si, že s chladnějším počasím už nebudete moct pěstovat čerstvou zeleninu? Kdepak, přece jen existují skleníky, ve kterých můžete pěstovat zeleninu doslova po celý rok. I když sklidíte jarní úrodu, do skleníků můžete nasadit další úrodu, kterou si vypěstujete během podzimu. Jestli jste majitelem skleníku, který je dokonce vytápěný, můžete si pěstitelskou sezonu rapidně prodloužit. A my vám poradíme, co všechno si lze do skleníku zasadit během aktuálně běžícího podzimu.
Pěstování zeleniny ve skleníku není nic náročného ani těžkého, není to žádná věda. Stačí jen mít správná semínka nebo sazenice, které zasadíte do půdy a o které se následně budete starat.
Jaká semínka vysázet do skleníku na podzim?
Nejdříve se pozastavme nad semínky. Víte, jaká semínka vysázet na podzim do skleníku, aby vám co nejdříve vyrostla? Podzim je vhodné období pro pěstování drobnolistých salátů, vyrostou vám například ředkvičky, také kopr, špenát nebo třeba hlávkový salát a podobná zelenina. Velkou popularitu získaly v nedávné době hlavně druhy asijské listové zeleniny, jako je mibuna, čínská hořčice komatsuna nebo třeba mizuna.
Doporučujeme zasít i rukolu nebo polníček, který taky rychle vyroste. Vhodné jsou i rané kedlubny nebo ředkev, můžete se však pustit do pěstování i mladých sladkých mrkví.
Co zasadit na podzim, abychom na jaro sklízeli?
Pokud vám však nevadí, že budete sklízet až na jaro, zasaďte si třeba kozlíček polníček, špenát nebo kerblík a petržel. Předpěstovat si lze sazenice kedluben nebo květáku či hlávkové kapusty, která sice není mezi lidmi příliš oblíbená, za to je velice zdravá.
Ať už si ale ve skleníku zasadíte cokoli, nezapomínejte na pravidelné větrání. Větrat lze do mínus pěti stupňů Celsia. Pokud nemá skleník vytápění, chraňte rostliny jinak, ideálně netkanou textilií. Rostliny i ve skleníku musí být v teple.