Pojmy týkající se zubů, které bychom měli znát

Pojmy týkající se zubů, které bychom měli znát

Zuby jsou velice důležité, bohužel řada lidí bere zuby za samozřejmost. To je ostatně důvod toho, proč se lidé o své zuby nestarají, bohužel. Díky tomu, že se lidé o své zuby nestarají, jejich zuby vypadají tak, jak vypadají – jsou nehezké, zažloutlé, plné zubních kazů. V souvislosti se zubní péčí bychom se měli naučit několik pojmů, které se zubů týkají a které se vyplatí znát a vědět. Jaké pojmy to jsou? 

S jednotlivými pojmy se můžete setkat na internetu, ale samozřejmě se s pojmy můžete setkat i v drogeriích nebo u dentálních hygienistů. Jelikož se s jednotlivými stomatologickými pojmy skutečně setkáte v běžném životě, je třeba je umět vysvětlit.  

Pojmy týkající se zubů a jejich definice 

  • Kořen – jedná se o část zubu, která zasahuje do čelisťových kostí. Každý zub má jiný tvar svého kořene.  
  • Zubní kaz – zubní kaz je nepříjemnost, která vzniká porušením skloviny účinkem kyselin, které se volně uvolňují bakteriemi při metabolizaci cukrů.  
  • Zubní kámen – zubním kamenem se rozumí nažloutlá nebo nahnědlá vrstva, která se ukládá na povrchu zubu. Je třeba ho výhradně odstranit, jelikož může být důvodem vzniku zubního kazu.  
  • Zubní plak – zubním plakem se rozumí bezbarvý, přilnavý až žlutý povlak, který je usazen na povrchu zubu. Jelikož ho tvoří vrstva bakterií, i on může být důvodem vzniku zubního kazu.  
  • Korunka – jedná se o viditelnou část zubu, která je pokrytá zubní sklovinou.  
  • Sklovina – sklovinou se rozumí nejtvrdší vnější vrstva, kterou pokrývá korunka. Jedná se o nejtvrdší látku v lidském těle, která je však náchylná na prasknutí nebo odštěpení.  
  • Cement – nejedná se jen o materiál, který používáme při stavění domu. Ve stomatologii se jedná o tvrdou zubní tkáň, která je velice podobná zubu a která pokrývá zub v rozsahu kořene.  
  • Fluor – jedná se o prvek, který se vyskytuje v přírodě a který má zároveň velký význam při prevenci zubního kazu.