Na štěnice firmu nebo si poradíte sami?

Na štěnice firmu nebo si poradíte sami?

Štěnice domácí je opravdu velmi nepříjemný parazitující hmyz. Žije zejména v noci a živí se krví. Tu saje u lidí i zvířat. Kousnutí tímto hmyzem je opravdu velmi bolestivé a může být provázené silnou alergickou reakcí. Dospělá štěnice je 3 až 4 mm velká, tmavě hnědé barvy a její nymfy jsou slámově barevné, o velikost asi 1,3 mm. Samičky štěnice domácí dosahují pohlavní dospělosti za 60 dnů a pak mohou naklást 1 až 5 vajíček denně. Počet tedy velmi rychle narůstá. Během svého života pak nakladou 200 až 500 vajíček. Ta se líhnou přibližně za 7 až 10 dnů.

Štěnice a její kousnutí

Štěnice sají krev pouze během noci, protože ve dne jsou ve svých úkrytech. Pokud jde o velmi vysoký stupeň zamoření, mohou být i během dne na stěnách, nábytku i u oken. Krev sají na odhalených částech těla a během vpichu štěnice vstříkne zároveň do rány anestetikum, proto hned kousnutí nebolí. Daný zánět, zarudnutí a svědivost se objeví až o několik hodin později. Sání probíhá 5 až 20 minut. Této interval sání krve závisí na teplotě. Při 18 až 20°C saji 1 x za 7 až 10 dní, ale při teplotě 25°C už 1 x za 3 – 4 dny. Délka života štěnice je asi rok. Existuje i Štěnice postelová, která se zdržuje v konstrukcích postelí, záhybech matrací, ve švech v povlečení a v sedacích soupravách. Štěnice jsou ploché a vejdou se do každé štěrbiny. Kolonie lze nalézt podle tmavých výkalů, svlečků i světlých vajíček, které se hromadí v okolí.

Jak vyhubit štěnice

Likvidace štěnic není opravdu vůbec snadná. Nepoužívejte Biolit ani jiné komerční prostředky, jsou bez efektu. Štěnice jsou totiž rezistentní proti volně dostupným postřikům. Musíte se obrátit na odbornou firmu. Ta vám zdarma byt prohlédne, a pokud nalezne štěnice, okamžitě je vyhubí. Pouze odborníci dokáží zacházet s účinnou chemií, která si s nepříjemnou parazitující štěnicí poradí. Kontakt na nejlepší firmu na hubení štěnic a švábů najdete na webu sos-stenice.cz. Hubení a deratizaci zajišťují po celé ČR.