Beznohá bežkyně si troufne i na maratonský závod

Beznozí sportovci

Tragédie v podobě závažné nemoci, která udělá z člověka handicapovaného, v žádném případě ještě nemusí znamenat úplný konec aktivního života. Mnoho lidí se dokáže postavit osudu a vytěžit z něj maximum, co dokáže. Svojí statečností, odvahou a pevnou vůlí se pak mohou stát vzorem pro spoustu jiných lidí, které postihl podobný osud. Příkladem je Indka Shalina Saraswhatiová.

Nebezpečná infekce

Návrat z dovolené se pro tuto mladou ženu před několika lety změnil v noční můru. S manželem cestovali z Kambodži, v níž společně slavili čtyři roky svého šťastného manželství. Jenže dnes sedmatřicetiletou Shalinu Saraswhatiovou tehdy postihly horečky. Ukázalo se ale, že průběh onemocnění je hodně komplikovaný. Jeho příčinou je infekce bakterií rickettsia. Přenos této bakterie na člověka přitom mohou mít na svědomí blechy, klíšťata a dokonce i roztoči. Vývoj nemoci si vyžádal Shalininu hospitalizaci na jednotce intenzivní péče. S nemocí bojovala velmi statečně, ale bohužel si choroba vyžádala následky.

Přišla o tři končetiny

Nejdříve se gangréna pustila do její levé ruky a nezbylo, než ji amputovat. Ovšem to není všechno. Chytla se bohužel i nohou. I tady byla nakonec nutná amputace. Před ní si ale Shalina alespoň nalakovala nehty světlým lakem. Chtěla být i v takové chvíli stylová. Rozhodně nic nevzdávala a bojovala dál i jako pacientka bez části obou nohou a bez jedné ruky. Brzy opět stála na nohou – na protézách. A předsevzala si, že ještě dokáže všem, jak umí být dobrá. Nechtěla připustit, že by ji někdo podcenil jako mrzáka. Začala běhat. Trénovala, i když začátky rozhodně nebyly lehké. Denně ráno hodinu a půl chodila a cvičila. Velkou vzpruhou se pro stala její současná trenérka Aiyappa, která ji podporovala, stejně jako manžel. Shalina chce lidem ukázat, že ani závažná nemoc schopného člověka nemůže zdolat. V současnosti trénuje na maraton.