Jaká platí pravidla pro výběr kuchyňské linky? Pojďme se na to podívat.

Výběr kuchyně

Kuchyně je prostě důležitým bodem v bytě i domě. Zde se lidé schází a často si povídají. Pokud je propojená s obývacím prostorem, budete zde trávit hodně času. Jaké zásady dodržovat při sestavování kuchyně, aby se v ní pohodlně vařilo a pracovalo? Kuchyň musí být praktická.

Jestliže máte možnost ovlivnit spoustu věcí už při stavbě, plánujte a klaďte si nároky zavčas. Pod kuchyňskou linkou je nutno umístit rozvod vody, elektroinstalacii vstup do komína a to vše by mělo být na tom správném místě. Pokud nejdřív naplánujete svou kuchyňskou linku a vše si nakreslíte na papír, budete mít po ruce potřebné zásuvky i vývod na dřez tak, kde jsou třeba. Ušetří vám to spoustu času i financí. Pokud budete muset vše předělávat, bude s tím spousta nepříjemností. Obraťte se raději i na specialisty.

Přípravné zóny směrem zleva doprava

V kuchyni je potřeba hodně místa a je třeba s ním dobře hospodařit. Takzvané zóny přípravy jsou přilehlé k daným procesům, na které jsme zvyklí. Tak například prvně potraviny třídíme, pak ukládáme do lednice či spíže, následuje čistění a omývání, tepelné zpracování, servírování na jídelní stůl a nakonec úklid. Posloupnost je třeba zachovat a ideální řešení je řazení zón zleva doprava.

To znamená od chladničky a spíže k odkládacímu místu a dřezu, pak k větší pracovní ploše pro zpracování potravin a také přípravu na vaření, k varné desce a troubě s odkládací plochou na horké hrnce a nádobí. Pokud dáváme do linky spotřebiče, nejvíce nalevo bude lednička, mrazák a spížová skříň. Zde je třeba myslet na to, že skříně na spíž jsou v šířkách 30 a60 cm a výškách 155 až 238 cm. Lednici a mrazák je třeba odsadit alespoň 5 cmaž 7 cmod zdi kvůli odvětrávání, aby se nám nepřehřívala.

Následuje mycí zóna s dřezem s prostorem pod ním s čisticími prostředky a tříděným odpadem. Hned vedle osazujeme myčku. Podle nejnovějších trendů se umísťuje myčka do takové výšky, kde se pohodlně manipuluje s nádobím. Nemusíte se sklánět hluboko k zemi. Nejdůležitější a nejpoužívanější je v kuchyni střed, kde vždy jídlo upravujeme a servírujeme. Mělo by se jednat minimálně o 2 až 3 m.

Varná zóna a tvar do U nebo L

Varná deska, trouba a digestoř může být i o 10 centimetrů níže. Vedle varné desky je vhodné nechat 30 cmprostor na odkládání nádobí. Nad varnou deskou se umísťuje digestoř a výška mezi varnou deskou a touto digestoří má být 60 až 70 cm. Nejvýhodnějším řešením je digestoř s odtahem přímo do komína nebo ven z domu.Troubaje praktická vedle varné desky v prostoru mezi výškou varné desky, tedy ve výšce očí.

Jaký bude tvar vaší kuchyňské linky? Záleží na prostoru místnosti, rovný tvar a tvar L, kopíruje stěny kuchyně. Nově se využívá kuchyňský prostor integrovaný do celé plochy obývacího pokoje. Časté jsou sestavy s takzvaným ostrůvkovým uspořádáním ve tvaru U a v rovnoběžných liniích. Z hlediska ergonomie by zóny skladování, mytí i vaření měly tvořit trojúhelník a jeho obvod by neměl přesáhnout 6 m. Přípravná zóna je optimálně umístěna mezi mycím a varným centrem.