Nemocí oka je mnoho. K méně vážným onemocněním patří třeba ječné zrno, které se většinou objeví z čista, jasna a následně stejnou rychlostí zase zmizí. Nejedná se o problém, s nímž bychom museli chodit lékaři, ale je to poměrně velká nepříjemnost vadící nám ve vidění. Ječné zrno, jak již bylo zmíněno, vzniká z nenadání, většinou problému oka předchází bolest oka a zarudnutí. Do několika dní se na oku objeví vřídek, kulička či otok, který je rudě zbarvený a specifický svou řezanou ostrostí. K tomu všemu nám v oku způsobuje dojem, že nás v něm něco svrbí nebo že je v oku něco cizího.
Ječné zrno ale není problém oka, s nímž bychom ihned museli k lékaři. Jedná se naopak o problém, který snadno vyléčíme doma, navíc i bez léčení nám zmizí do několika dnů. Díky babským radám ale může bolest ječného zrna zmírnit, případně můžeme urychlit zmizení ječného zrna z oka.
Než si však zmíníme rady a tipy, díky nimž můžeme zatočit s ječným zrnem snadno a rychle, musíme si říct, jak ječné zrno vůbec vzniká.
Jak vzniká ječné zrno
Pokud hovoříme o ječném zrnu, hovoříme o zánětu způsobeném ucpáním jedné z povrchových žláz očního víčka. K tomuto ucpání dochází z mnoha různých důvodů, například si saháme do oka špinavýma rukama nebo nesprávně aplikujeme kontaktní čočky. Ječné zrno ale může vzniknout i tak, že nemáme dobře smyté líčení či jsme si do pleti vmasírovali při maštění obličeje nečistoty.
S babskými radami proti ječnému zrnu
Jak jsme ale zmínili, nejedná se o problém, s nímž je nutné zamířit k očnímu lékaři. Můžete si s ním poradit sami, existuje doslova hromada babských rad, které mohou pomoct při léčbě ječného zrna. Například pomohou teplé obklady, které se na oko budou přikládat několikrát denně, stejně tak pomůže směs z uvařených brambor, vaječného žloutku a teplého mléka, kterou si budete přikládat na oko. Syrové kvasnice nebo šetrné masáže jsou taktéž pomocí stejně jako opražená kukuřice v hadříku, který se následně přiloží na oko.