Kožené boty má ve svém botníku nejeden z nás. Jsou to boty kvalitní, sice dražší, ale za to dlouho vydrží. Tedy jenom pokud se o ně dobře staráte. Kožené boty nejsou tak nenáročné na údržbu, jako jiné boty. Je třeba je hýčkat a pečovat o ně, jinak nám vydrží sotva pár nazutí. Důležité je, abychom je čistili v průběhu roku, nikoliv jen jednou z čas. Nejdůležitější údržba přichází právě na jaro, když dlouhá tuhá zima odejde do věčných lovišť.
Kožené boty trpí zejména v zimě, kdy jsou pod neustálým tlakem vlhkosti. Kromě toho se na silnice sypou soli, které kožené boty taky likvidují. Proto hned, co zima odejde, je třeba boty pořádně vyčistit, než je budeme dál nosit nebo než je případně schováme do botníku.
Otázkou je, jak je správně očistit tak, aby se jejich životnost jenom prodloužila?
Nejdříve odstraňte sůl
To nejdůležitější, co je třeba udělat, je očištění soli. Sůl je nutné očistit nejdříve, protože právě sůl kožené boty ničí nejvíc. Někdy jde odstranit jenom vlhkým hadříkem, ale jindy musíte použít octovou vodu, což je směs vody a octa v poměru 1:1. Octová voda nejen, že likviduje sůl na kožených botách, ale taky ji využijete při umývání oken. Okna totiž zbavuje šmouh a dodává jim lesk. Kromě toho ji využijete i při koupání psa. Psí srsti totiž dodává nevšední lesk.
Při odstraňování soli přijde vhod i ricinový olej, který sůl jednoznačně vyčistí, pokud by se to jinak nepovedlo.
Používejte přípravky na obuv
Kožené boty si zaslouží i speciální přípravky, bez kterých by boty nedostaly takový lesk a šmrnc. Když se rozhodnete investovat do kožených bot, musíte investovat i do přípravků na kůži, které ponechají boty v dokonalém stavu. Jenom s přípravky udržíte boty v takřka novém stavu, proto na jejich koupi nezapomínejte.
A ještě jedno pravidlo platí u čištění bot – před schováním bot do botníku je nutné, aby boty pořádně vyschly. Nedávejte je k topení nebo k jinému zdroji tepla (mohou zkrabatět nebo kůže může ztvrdnout), jen je nechte přirozeně uschnout.