Pružinové matrace už dávno nejsou utrpením! Pro koho jsou vhodné?

Pružinové matrace už dávno nejsou utrpením! Pro koho jsou vhodné?

Když se řekne „pružinová matrace“, spoustě z nás se vybaví vzpomínky na babiččinu starou postel, kdy při každém pohybu kovové pružiny nepříjemně tlačily do boků a zad. I přesto se ale pružinové matrace vyskytují na našem trhu dodnes, avšak samozřejmě už dávno ne v takové podobě, jakou známe z dětství. Naopak, dnešní kvalitní matrace nabízí komfort, oporu páteře a nerušený spánek.

Jsou tvrdé a drží tvar

Moderní materiály, jako jsou pěnové matrace nebo latexové matrace, nemusí vyhovovat všem. Pro někoho mohou být příliš měkké, někomu zase může vadit, že přejmou tvar těla a nevrátí se do původní podoby. S pružinovými matracemi tento problém nehrozí, jelikož pokaždé, když na ně ulehnete, bude to stejné jako poprvé.

Pružinové matrace se dělí na bonellové a taštičkové. Na výrobu bonellových matrací se používají ocelové dráty propletené do jednoho celku. Mají jen jednu tvrdost a spíše se hodí na občasné přespávání na chatě než na každodenní spaní. Taštičkové matrace jsou tvořené stovkami, ba i tisíci malých samostatných pružinek všitých do textilního pouzdra. Tento typ matrace se dá zónovat tím, že se na různá místa rozmístí pružinky o jiném průměru a jiné tuhosti.

Jsou vzdušnější než ostatní matrace

Čím větší je počet pružin na metr čtvereční, tím kvalitnější matrace je, i když pochopitelně také dražší. I tak se ale jedná o poměrně levné matrace v porovnání s některými moderními druhy materiálů. Pružinové matrace jsou oproti jiným modernějším typům matrací až o 60 % vzdušnější, proto bývají odolné vůči roztočům a plísním.

Další výhodou pružinových matrací je vysoká nosnost a dlouhá životnost. I když mohou být umístěné na rovné desce, nejideálnější je položit matraci na lamelový rošt s rozestupem latí do 4 centimetrů. Tak zajistíme optimální cirkulaci vzduchu. Také není možné kombinovat tuto matraci s polohovatelným roštem, mohla by se poškodit.