Jak pěstovat vytrvalou bylinku jménem meduňka

Jak pěstovat vytrvalou bylinku jménem meduňka

Chcete oživit svou bylinkovou zahradu nějakou bylinkou, která je vytrvalá a zároveň léčivá? Pak doporučujeme začít pěstovat meduňku, která k nám přišla až z daleké Asie, což ví opravdu jen. málokdo. V současné době je meduňka velice oblíbenou bylinkou, která se pěstuje jak na balkonech, tak v záhonech i v pokojích a interiérech. Je charakteristická hlavně svou vůní, kterou lze přirovnat k limetce nebo k citronu. Lidé ji dnes pěstují nejen proto, že pozitivně působí na lidské zdraví a na lidský organismus, ale také je součástí mnoha masitých pokrmů, omáček nebo dezertů.  

Jak pěstovat meduňku 

Meduňka stejně jako jiné bylinky potřebuje ke svému životu jenom slunné stanoviště. Pokud si však pořídíte barevnou variaci meduňky, raději ji dejte do polostínu, aby vám nevybledla. V každém případě je nutné, abyste meduňku chránili před větrem.  

Co se týče půdy, meduňce se daří zejména v dobře propustné půdě, která je ideálně hlinito-písčitá a bohatá na živiny. V zahradnictvích dnes najdeme i substráty určené přímo pro bylinky, které jsou pro meduňku jako dělané.  

V případě pěstování meduňky nezapomínejte na pravidelnou zálivku, která je opravdu důležitá, až nepostradatelná. Pozor však na přemokření. Špatná zálivka se projeví poruchou růstu nebo hnitím.  

Meduňka se také musí přihnojovat, ideálně jednou za čtrnáct dní, a to tekutým organickým hnojivem.  

Jak meduňka pomáhá 

Jak již bylo zmíněno, meduňka má pozitivní vliv na člověka a jeho zdraví. Stejně jako jiné bylinky, i meduňka se pyšní rovnou několika zdravotními účinky, které nás dokážou dostat z různých zdravotních šlamastik.  

Například bylinka pomáhá při horečce a ulevuje od nervového vypětí a napětí. Také dává do kupy srdeční pulz, uklidňuje, kromě toho také dokáže člověka uspat a zmírňuje bolesti při prodělávání menstruace.