Jak je to s bydlením v univerzitních městech?

Bydlení v univerzitních městech

Jednou v životě každého z nás přijde okamžik, kdy se chceme osamostatnit. Většinou to přichází tehdy, kdy jsme zamilovaní a chceme s partnerem nebo partnerkou zkusit, jaké je to žít společně. Často se taky stěhujeme proto, že začínáme studovat v jiném městě, než v jakém žijeme. Jenže když sháníme bydlení v takových univerzitních městech, není to zrovna legrace.

Ještě donedávna to bylo tak, že jsme si pronajali radši větší byt s tím, že v něm budeme bydlet společně s kamarády, tudíž se na nájem budeme skládat. Bohužel letošní září bylo pro studenty přelomové – bohužel si pronajímatelé bytů řekli, že zvýší nájmy hlavně u velkých bytů, protože chtějí vydělat na každém z nájemců. Najednou tak přišly všem vhod koleje.

Koleje byly tou nejméně oblíbenou možností. Byla to až taková záchrana, kdyby se žádné bydlení nenašlo. Během letošního začátku školního roku se však studenti po tomto bydlení mohli utlouct. Přece jenom je to mnohem levnější bydlení, než kdybychom šli do pronájmu.

O kolik stouply ceny nájmů v univerzitních městech?

Univerzitní města se tak najednou potýkají s vysokými nájmy. Ty vzrostly hlavně Praze, v Olomouci, v Brně a v Ostravě. Praha ohlašovala největší nárůsty cen nájmů – jednalo se zhruba o tři tisíce nahoru, co každý nájemce musel platit. V Brně a v Ostravě nájmy vzrostly o zhruba dva tisíce a půl. Nejlépe je na tom Olomouc, v níž vzrostly nájmy zhruba o tisícovku.

S poklesem cen nájmů bohužel nepočítejme

Toto zvyšování nájmů jsme však mohli očekávat. Ceny rostou skutečně všude a ve všem. Rostou ceny pohonných hmot, rostou ceny potravin a samozřejmě i nemovitostí, s nimiž se taky zvyšují nájmy. Člověk by řekl, že je nyní ta nejlepší doba na to, abychom si vzali hypotéku, ale ani s tou to dneska není zrovna nejjednodušší, když se do všeho motá Česká národní banka.