Bolí vás za krkem? Možná má na tom svůj podíl viny i váš polštář!

Správný výběr polštáře

Všichni lidé si vybírají kvalitní postel. Řada z nich zvažuje výběr drahé matrace a roštu. Téměř nikdo však neřeší polštář. Proč? Těch pár stovek korun přece nemůže mít vliv na hodnotu spánku. Omyl!  Kdo si při výběru polštáře nedá pozor, může vyhodit desítky tisíc za novou postel a stejně ho budou bolet záda.

Správně zvolený polštář zvýší kvalitu vašeho spánku a podpoří zdravý odpočinek a znovu nabytí sil. Úlohou polštáře je pomoci udržet hlavu ve správné pozici vůči ramenům a celému tělu. Pokud spíte na zádech, pořiďte si spíše tenčí polštář, aby vaše hlava nebyla příliš vystrčená dopředu. Také je dobré, když bude mít polštář v dolní třetině vyvýšení, které bude v kolébce krku. Pokud spíte na boku, je pro vás vhodný pevnější polštář, který vyplní místo mezi uchem a okrajem ramen. Ležíte-li rádi na břiše, vybírejte velice tenké, ploché polštáře. Pod hlavu ani v tomto případě polštář nepotřebujete, ale můžete jej použít právě pod břicho, abyste zabránili bolesti zad. Při nákupu polštáře neposuzujte pouze cenu. Dražší polštář automaticky neznamená vhodný polštář právě pro vás. Jaké výplně máme vlastně k dispozici?:

Molitanová pěna – výhodou je vysoká hustota výplně. Čím vyšší je hustota pěny, tím vyšší je pevnost polštáře a poskytuje tak více podpory, aniž by byl příliš měkký.

Paměťová pěna – v posledních letech velice oblíbená polštářová výplň, během celé doby spánku se totiž přizpůsobuje tvaru vašeho těla a snižuje tak tlakové body. Polštáře jsou vyráběny v mnoha tvarech včetně S-tvaru, který je určen pro podporu krku. Nevýhodou je, že tyto polštáře dost hřejí a někdy mohou vydávat také nepříjemný chemický zápach.

Latex – představuje nejpevnější druh polštáře, který odolává roztočům a plísním. Často jsou tvarovány tak, aby poskytovaly podporu pro krk, takže pomáhají vyrovnat záda a šíji do správné polohy.

Vlna/bavlna – tato náplň je hypoalergenní a odolává plísním a roztočům. I tyto polštáře jsou dosti pevné.

Peří/prachové peří – patří mezi nejvhodnější polštáře pro dobrý noční spánek, můžete si totiž náplň v polštáři vytvarovat tak, jak vám nejlépe vyhovuje. Přestože je takový polštář měkký, je zároveň dostatečně pevný, aby vám poskytl potřebnou podporu. Pokud patříte mezi alergiky, můžete zvolit peří syntetické.