Když se řekne slovo “brusinka”, lidé si představí hlavně klasiku české kuchyně v podobě svíčkové na smetaně. Je pravdou, že brusinky k oblíbené české omáčce skutečně patří, na druhou stranu na rozdíl od svíčkové jsou opravdu zdravé. Brusinky jsou známé jako pomocník při zánětu močových cest, ale popravdě toho umí ještě daleko více!
Brusinky jsou ovoce, které pochází z rodu brusnic. Sice se u nás nejvíce setkáte s brusnicí brusinkou, stále větší popularita ale roste americkým brusinkám. Mezi jednotlivými druhy je jen pár rozdílů, rozdíly poznáte hlavně na chuti.
Dnes se zná jen hrstka léčivých účinků brusinek, většina lidí si brusinky spojuje opravdu jen se zánětem močových cest, od něhož brusinky ulevují. Pravdou však je, že brusinky jsou účinné i při jiných zdravotních problémech, neulevují jenom od zmiňovaného zánětu. Často se z nich dělají obklady a dávají se na otevřené rány, je toho však daleko více, co brusinka dokáže.
Jaké jsou léčivé účinky brusinek?
Jak již bylo několikrát zmíněno, brusinky jsou zejména pomocníkem při zánětu močových cest. Dokážou pomoct jak při počátečních stádiích, tak jsou i efektivní prevencí. Kromě toho jsou prevencí zubního kazu, tudíž pokud máte náchylné zuby, přidejte brusinky třeba do snídaně nebo si je dejte ke svačině.
Brusinky se často označují za zázračné plody, o čemž nelze pochybovat. Jsou totiž také prevencí žaludečních vředů, ulevují už zažívacích potíží (kterým mimochodem umí předcházet), také snižují hladinu cholesterolu a krevního cukru, fungují i jako prevence kornatění tepen. A mimo jiné mají i protinádorový účinek.
Co všechno se ukrývá v brusinkách?
Brusinky jsou ovocem, v němž se nachází celá řada vitaminů a tělu prospěšných látek. Například v nich najdeme vitamin C, ale také vitamin A a mimo jiné vitamin K. Kromě vitaminů najdete v brusinkách i celou řadu tělu prospěšných živin, jako je hořčík, mangan, také fosfor nebo draslík.