Vitamín D je poměrně známým vitamínem, o jehož důležitosti se mluví zejména v zimním období, kdy jsme méně vystaveni přímému slunečnímu záření. Jakkoli je tento vitamín známý, kolují o něm nepravdy nebo polopravdy. Řada z nich je vžitá jako pravdivý fakt. Proto se pojďme podívat, jak to s vitamínem D vlastně je.
Dostatek vitamínu D můžeme získat ze slunce
Tohle tvrzení bohužel není pravdivé. Pokud dodržujeme zásady ohledně bezpečného slunění se, nemůžeme získat potřebné množství vitamínu pouze ze slunce. Logicky se tedy musíme zaměřit na příjem tohoto vitamínu z potravy. Jeho potřebného množství ale není tak jednoduché dosáhnout. Proto jako zdroj vitamínu D rozhodně nemůžeme považovat ani slunce ve spojení se stravou bohatou na tento vitamín.
Dostatečné množství vitamínu D je 1000 IU
Některé zdroje uvádí, že množství 1 000 IU vitamínu D denně je dostatečné množství. Pokud se ale snažíte o zachování nebo dokonce navýšení hladiny vitamínu D v těle, je to dávka nedostatečná. Abyste dosáhli svých cílů, měli byste ideálně užívat přípravky obsahující minimálně 5 000 IU vitamínu D.
Vitamín D je toxický
Jedná se o polopravdu. Ano, vitamín D může být ve vysokých množstvích opravdu toxický. Abychom ale těchto hodnot dosáhli, museli bychom se velice snažit. Vzhledem k tomu, jak obtížné je dosáhnout doporučeného denního množství, se toxicity vitamínu D nemusíme obávat.
Všechny doplňky vitamínu D jsou stejné
Potřebného množství vitamínu D můžete dosáhnout prostřednictvím doplňků stravy. Není ale pravdou, že jsou všechny stejné. V první řadě bychom měli volit zdroje vitamínu D3 – je mnohem účinnější než vitamín D2. Užívejte vitamín D se zdrojem tuku, protože se jedná o vitamín, který je rozpustný v tucích. Někteří výrobci na tuto problematiku mysleli, takže si dnes již můžete koupit přípravky, které jsou kombinací zdravých tuků a vitamínu D.