Zelené dluhopisy lámou rekordy

Zelené dluhopisy

Objem emise Zelených dluhopisů se zvýšil nad hranici 100 miliard dolarů poprvé. V novém roce to vypadá opět slibně. Rok 2017 byl na trhu zelených dluhopisů opravdu rekordním rokem. Zelené dluhopisy představují stále mimořádný trh a růst je obrovský. Nová emise za prvních 9 měsíců dosáhla výše 94 miliard dolarů, tedy nárůst z 93 miliard dolarů. Celkově budou v roce 2017 pravděpodobně uvedeny nové zelené dluhopisy v celkové výši více než 120 až 130 miliard dolarů.

Rok byl průlomem pro společnosti Green Bonds. Je očekáváno pokračování trendu v nadcházejícím roce. Některé společnosti už oznámily svůj návrat na trh. Regionální rozdíly v aktivitě ekologických vazeb jsou velké. Většina emitentů pochází z Číny, Mexika a Spojených států, populární jsou i ve Francii. Francouzský stát umístil v letošním roce zelené dluhopisy v hodnotě přes 7 miliard eur.

Zelené dluhopisy i v Německu

Státní instituce a veřejné instituce jsou v posledních letech tou největší skupinou emitentů. Ale zájem o zelenou formu financování roste i mezi podniky. Zatímco v roce 2016 pouze 23 % objemu emise připadlo průmyslovým společnostem, za prvních 9 měsíců letošního roku to bylo téměř 38 %. V Německu přicházely na trh tento rok zelené dluhopisy. Energetická společnost Innogy byla první německou společností, která ve srovnávací velikosti umístila zelenou vazbu. Dluhopis má objem 850 milionů eur, trvá více než 10 let a získává úroky ve výši 1,25 %.

Druhý rok na trhu v oblasti zelených směnek

I když jsou aktivity na německém trhu s ekologickým financováním zvládnutelné, vznikl vedle zelených dluhopisů další segment trhu. Společnosti, které nejsou aktivní na dluhopisovém trhu, mohou využívat zájem udržitelných investorů prostřednictvím zelené směnky. Trh byl v dubnu 2016 otevřen jen pro výrobcem větrných turbín Nordex . Celkově bylo provedeno 7 transakcí. V letošním roce byla situace na zeleném trhu s emisemi mnohem tišší. Pouze 2 společnosti využily trh.

CFO Emese Weissenbacher jej umístil pro dodavatele automobilu Mann + Hummel zelenou směnkou více než 400 milionů eur. Zpracovatel mléka Meggle takto složil 50 milionů eur. Největším nedostatkem zeleného financování jsou výrazně vyšší náklady. Tento silný růst má pokračovat i v roce 2018 v podobě objemu emisí 165 miliard dolarů, kterou očekává společnost Société Générale.