Proměny šatů od 14. do 20. století

proměny šatů

Na konci 14. a 15. století bylo oblečení mnohem propracovanější. Objevila se móda v moderním slova smyslu. K dámským šatům přibyly i komplikované klobouky.

16. století

Pro bohatou šlechtu byla móda důležitá a jejich oblečení bylo velmi komplikované.  Pánské a dámské šaty formoval korzet, kostice a u mladých dam se používaly ve výstřihu kovové destičky, aby se bránilo ve vývinu poprsí.  Tvar sukně držela krinolína s kovovými obručemi, používaly se i plsťové vycpávky nebo mořská tráva. Ženy si přes to vše navlékaly dvojité svrchní roucha ušité z těžkého hedvábí, které zdobily rozmanité výšivky, drahokamy, různé stužky nebo perly.

17. století

V 17. století ženy stále nosily dlouhé šaty, ale už s větším výstřihem. Dámské šaty tvořily živůtek a sukně.  Od poloviny 17. století byly velmi módní „mušky“ malé černé nebo červené hvězdičky, srdíčka, květinky, karetní symboly a jiné, šlo o ústřižky taftu, kůže či hedvábí.

18. století

V 18. století byla ženská móda v podstatě stejná jako předtím, začaly se nosit paruky. Dámské šaty byly bohatě zdobené volánky, krajkami, stuhami a hedvábnými květinami a polodrahokamy. „Style Icons“ udávala Marquise de Pompadour, milenka francouzského krále Ludvíka XV.

19. století

V roce 1820 vévodí „romantický styl“. Sukně připomínala tvar zvonu, délka se snížila ke kotníkům a rukávy se zúžily do manžety. Dalším rysem romantického slohu byl velmi hluboký výstřih. V této době se objevují první šicí stroje, které výrazně usnadnily práci švadleny a dámské šaty byly tak dostupnější.

20. století

Dominantní kultura v secesním stylu vytvořila novou podobu šatů, které zdůrazňovaly všechny křivky ženského těla. Nelze opomenout rok 1926, kdy se začaly nosit „malé černé dámské šaty Koko Chanel.