Hlavní pravidla organizace a realizace pracovního prostoru v domě

hlavní pravidla

Práce doma na počítači je nedílnou součástí mnoha lidí, což někdy vyžaduje mnohem více času, než bychomsi přáli. To je důvod, proč je důležité věnovat pozornost správnému uspořádání pracovního prostoru ve vaší domácnosti. I když se tato oblast skládá z jedné části druhé místnosti, je třeba vytvořit příjemné prostředí se vším, co potřebujete k práci – kvalitní osvětlení, nedráždivé, komfortní pracoviště, s místem pro uložení dokumentů a dalších nezbytných položek.

Osvětlení prostoru

Nejběžnějším řešením pro osvětlení pracovní plochy je jeho umístění vedle zdroje přirozeného světla – což je důvod, proč je nejlepší zónu pro naše úřadování zařídit v blízkosti velkého okna. Pracovní plocha musí být osvětlena rovnoměrně, ale ne příliš výrazně. U zatažené oblohy je světlo měkké a rozptýlené, při regulaci slunečního světla lze použít průsvitné římské žaluzie nebo rolety. Pokud pracujete i v nočních hodinách, budete potřebovat samostatný zdroj světla – nastavitelnou stolní lampu. Ta by měla být umístěna tak, aby vaše paže nevrhala stín na dokumenty, pokud píšete nebo na klávesnici.  Jednoduchá, estetická a funkčně užitečná volba je instalace LED diod nad pracovní plochou.

Komfortní pracoviště – produktivita zaručena

Plocha stolu musí být dostatečně prostorná, boxy a regály je nutné umístit podle ergonomických zásad. V ideálním případě by člověk bez většího pohybu měl dosáhnout na vše, co ke své práci potřebuje.  Velkou pozornost věnujte výběru kancelářské židle.Při sezení se každý den pohybujeme do stran a vpřed nad stůl. Každý takový pohyb vychází z oblasti pánve. Není-li zajištěna pohyblivost pánve, má tato skutečnost negativní dopad na zdravotní stav páteře a meziobratlových plotének. Na to prosím nikdy nezapomínejte!

Zajistit koncentraci na práci doma není snadný úkol

V první řadě je třeba oddělit pracovní prostor od rekreační oblasti, mohou být použity dekorativní oddíly. Postačí i regálová hranice  – to ušetří místo. Co se týče designu,musí styl pracovní plochy korespondovat s celkovým stylem interiéru. Je třeba zabránit tomu, aby v pracovním prostředí nebylo velké množství světlých, lesklých a odrazových ploch (včetně zrcadla)–jde o rušivé prvky.

Vhodná barva pro pracovní zónu

Volíme takovou barvu, která uklidňuje a neruší nás od soustředění. Za ideální pro tento účel se považují nenápadné odstíny zelené, modré, žluté a béžové. Opačný účinek má obsedantně červená a oranžová. Tmavými odstíny hnědé, šedé a černé nikdy nezaplňte většinu pracovní oblasti, neboť vizuálně zužují prostor, a tím mohou vytvořit pocit těsnosti a nepohodlí.