Proč si psát vlastní deníček?

Proč si psát vlastní deníček?

Psát si deník – to zní jako něco dětinského až pubertálního. Ale psychologové na to mají zcela jiný názor. Ti jsou naopak toho názoru, že psát si deník – to je zkrátka něco dobrého pro naši psychiku. Samozřejmě v tomto případě nemusíte svůj deník oslovovat starým známým klišé “Milý deníčku”, klidně můžete začínat bez oslovení. Psát si svůj deník – to je především o sdělování vlastních pocitů, o popsání vlastních pocitů, což je někdy velice ulevující.  

Jak jsme zmínili, psychologové i terapeuti doporučují psát si vlastní deník. Důvodem toho je to, že se rázem vy sami stanete vlastním terapeutem a koučem. Najednou si budete umět pojmenovat vše, co vás trápí, a to je velmi důležité. Člověka věci trápí do doby, než si je nepojmenuje.  

Deník je přítel, který vás neodmítne 

Každý člověk si někdy potřebuje promluvit. Potřebuje, aby ho někdo vyslechnul a nic na to neříkal. V tomto případě je deník opravdu ideálním přítelem, který přesně toto udělá. Můžete si do něj zapsat naprosto cokoli, a to během jakékoli činnosti, jakou zrovna děláme. Nemusíme si zbytečně promýšlet to, co do deníku napíšeme. Je to zkrátka jenom naše, proto si do něj můžeme napsat prakticky cokoli.  

Psaní do deníku jako rozhovor s druhou osobou 

Mnozí odborníci jsou toho názoru, že psaní do deníku je něco jako rozhovor s druhou osobou. Je to jako když člověk mluví s partnerem nebo kamarádkou, případně s úplně cizím člověkem. Je velice důležité, aby byl člověk ke svému deníku otevřený a aby dával průchod emocím či představám. Jen tak to je jakási forma terapie, která je člověku ku prospěchu.  

Jako Bridget Jones 

Zapisování pocitů do deníku napomáhá tomu, aby se člověk cítil lépe. To jste určitě poznali i díky kultovnímu snímku Denek Bridget Jones, kde se přesně toto prokázalo. Zapisujte si proto své pocity i problémy do deníku také a ciťte se jako Bridget Jones.