Podle jakých kritérií vybírat dětské kolo

Výběr dětského kola

Jízda na kole se řadí k těm základním dovednostem, které by měl každý umět a znát. V současné době se na kole učí jezdit zejména děti. Ne nadarmo se říká, že to, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Jízda na kole je jeden z umů, které se děti učí už v poměrně raném věku, a to konkrétně ve svých čtyřech, pěti letech, kdy se jim kupují klasická dětská kola s postranními kolečky, které jim zajišťují rovnováhu, dokud se ji nenaučí držet sami. V pozdějším věku se dětem pořizují takzvaná kola juniorská, která už jsou dělána na cyklistické výlety a na delší trasy. Ať už vybíráte kolo pro malé dítě nebo pro větší ratolest, poradíme vám, jaké kolo je vhodné.

Výběr kola není zrovna jednoduchý. Je nutné brát v potaz několik zásadních kritérií, která vás utvrdí v tom, že jste správné kolo zakoupili. Jaká kritéria to ale jsou?

Berte v potaz váhu dítěte

Při výběru kola je nutné brát v potaz váha dítěte. Je skutečně nutné vědět, kolik vaše dítě váží, protože váha je jedním z nejzásadnějších parametrů při výběru kola. Váha dítěte ovlivňuje lehkost a jistotu, s jakou dítě kolo dokáže ovládat. Kolo by nikdy nemělo být těžší než dítě samotné, protože při jízdě by se dítěti špatně jelo. Pokud má dítě kolo lehčí, než je ono samo, ujede mnohem delší vzdálenost, dokonce si poradí i s kopečky. Pro rodiče jsou lehká kola také ideálním rozhodnutím, jelikož lehká kola se lépe přenáší v době, kdy dítě o kolo už nejeví zájem nebo kdy už nemůže.

Pozor na šířku řídítek

V potaz je nutné brát i šířku řídítek. Řídítka by měla být přizpůsobena nejen věku, ale také velikostí dítěte. Rukojeť řídítek by měla být měkká, protože jen tak se dítěti dobře pojede. Důležité je, aby kolo (respektive řídítka na kole) mělo kvalitní a dobře stlačitelné brzdové páky. Jen tak dojde k bezproblémovému a lehkému zabrzdění. Těžce stlačitelné brzdové páky mohou dítě vyvést z rovnováhy.