Koronavirus se projevil i na fotovoltaice. Ceny panelů začínají padat

Koronavirus se projevil i na fotovoltaice. Ceny panelů začínají padat

Nový typ onemocnění, který dostal název COVID-19, rapidně změnil celý svět. Na některých místech se ekonomika pozastavila, na jiných místech se zcela zastavila. Začaly se propadat ceny ropy, na druhou stranu začaly růst ceny zeleniny a ovoce. Velkou změnu v cenách registrují i čínští výrobci zaměřující se na dodávání fotovoltaiky. Jelikož koronavirus pozastavil nebo naprosto přerušil projekty sluneční energie po celém světě, ceny solárních panelů klesly o dvacet procent. 

Samozřejmě problémy nezaznamenali jenom čínští výrobci solárních panelů, ale také jiní. Analytici k tomuto nepřistupují zrovna optimisticky, podle nich je především poptávka velice nejistá. Je to velká rána pro toto odvětví, protože se mu konečně začínalo dařit. Lidé chtěli investovat do úsporného opatření, které by jim rapidně snížilo energetickou náročnost domu. Nejčastěji lidé využívají tepelné čerpadla, které díky snadné instalaci jsou velice oblíbené.

Ceny jsou pod tlakem

Ceny solárních panelů jsou díky nedávným událostem velice pod tlakem. Jak již bylo zmíněno, koronavirus především znejistěl poptávku, ovšem je pravdou, že nějakou dobu, co se budou držet ceny na svém minimu, by poptávka mohla naopak růst. Je to však velice spekulativní, nikdo nemůže předvídat, do čeho se lidé rozhodnou investovat a do čeho nikoli. 

Narušeny projekty po celém světě

Jak již bylo zmíněno, vlivem koronaviru došlo k pozastavení či ke zrušení mnoha solárních panelů, které byly rozjety po celém světě. Mnohé firmy musely uzavřít své brány a rázem tak došlo k pozastavení výroby i solárních součástek a dílů. Toto znamenalo obrovský ekonomický kolaps, který je velkou hrozbou ještě následujících měsíců. 

Ceny solárních panelů budou klesat

Podle analytiků by měly ceny solárních energií nadále klesat. Očekává se ještě další propad, a to o patnáct procent. Propad pocítí především menší dodavatelé fotovoltaiky, větší společnosti zaměřující se na solární panely na tom nebudou tak bídně a pravděpodobně se se situací dokážou poprat.