Jak věšet garnýže?

Jak věšet garnýže?

Garnýže jsou důležitým prvkem nejrůznějších interiérů. V závislosti na tom si můžete zvolit, z jakého materiálu mají být vyrobeny. Obvykle můžete volit kovové nebo dřevěné garnýže. Výhodou garnýží je to, že pokud máte malá okna, můžete je s pomocí garnýží opticky zvětšit. To znamená, že s pomocí jednoduché „tyče“ poměrně zásadně měníte vzhled svého prostoru. Aby vám ale garnýže skvěle posloužili, bude zapotřebí, abyste je správně pověsili. 

Správná délka garnýží 

V první řadě bude zapotřebí zvolit správnou délku garnýží. Tu určíte samozřejmě podle velikosti vašeho okna. Změřte, jak široký je výklenek vašeho okna. K tomuto číslu přičtěte 40 až 50 cm, protože je zapotřebí, aby tyč přesahovala na každé straně o 20 až 25 cm. Designéři doporučují tuto délku pro garnýže, na které chcete upevnit záclonu. Pro závěsy se doporučuje velikost garnýže až o 70 cm větší. 

Výška garnýží 

Dřevěné i kovové garnýže upevňujeme ve výšce asi 15 cm nad okenním výklenkem. V této výšce, ale asi 10 až 15 cm do strany (na každé straně okna) upevňujeme také držáky garnýží (v případě závěsů může být vzdálenost do strany až 25 cm). Ty se upevňují pomocí hmoždinek a šroubů. Dodržíte-li tato jednoduchá pravidla, dosáhnete správného pověšení garnýží, které na straně jedné dobře vypadá a na straně druhé také plní dobře své funkce, jako je optické zvětšení okna nebo zatáhnutí, aniž by dovnitř pronikalo světlo okraji oken. 

Jak zjistit počet kroužků? 

Počet kroužků a žabek je dobré znát již v případě, že jdete nakupovat. Můžete si totiž koupit rovnou při jedné návštěvě. Jejich výpočet je velice jednoduchý. Na každých 10 cm garnýže bude zapotřebí jeden kroužek. Avšak nezapomeňte, že vaše garnýž má naměřenou délku s přesahem. To znamená, že za držáky už kroužky nedáte. Obvykle do bude 10 cm na každé straně. Takže pokud je vaše garnýž dlouho 220 cm, budete muset odečíst 20 cm, což je ta část za držáky. Celkem tedy získáte délku 200 cm. To vydělíte 10 a zjistíte, že potřebujete 20 kroužků.