Dřevostavba, nebo zděný dům? Jak si vybrat?

Dřevostavba, nebo zděný dům? Jak si vybrat?

Ačkoliv na první pohled mohou vypadat podobně, rozdíly mezi dřevostavbou a zděným domem jsou obrovské. Oba druhy staveb se stále modernizují, oba mohou být postavené jako nízkoenergetické domy na klíč a oba mají své nesporné výhody i nevýhody. Než začnete stavět, měli byste si proto ujasnit, co od stavby očekáváte.

Dřevostavba je levnější, ale…

Spousta lidí se rozhoduje především podle ceny. U dřevostavby, ačkoliv je levnější, je nutné použít masivní dřevo a kvalitní izolaci, čímž náklady značně stoupnou. Její výstavba ale trvá podstatně kratší dobu, pokud má firma, kterou jste si objednali, materiál skladem. U zděného domu bývá materiál o něco dostupnější a spoustu prací můžete provést svépomocí.

Všechny nově postavené domy musí od roku 2020 splňovat nízkoenergetické standardy. Rozdíl je ale v tom, že dřevostavby mají tenčí stěny oproti zateplenému zděnému domu, takže vnitřní prostor bude při stejné zastavěné ploše o pár metrů větší. Dřevo je ale samo o sobě lepší tepelný izolant, takže místnosti nebudete muset v zimě tolik vytápět. Na druhou stranu cihly teplo lépe akumulují, takže nashromážděné teplo déle udrží.

Nároky na údržbu se liší

Oba domy vám mohou vydržet v perfektním stavu několik desítek let, avšak údržba cihlových domů je o něco snazší. Stačí čas od času omýt cihly a natřít fasádu. Také se lépe provádějí různé opravy a změny, protože nejste limitovaní pevně umístěnými nosnými trámy. Na druhou stranu dřevo hůře odolává živlům a povětrnostním podmínkám, je nutné ho často natírat a mořit proti škůdcům.

Jedním z hlavních aspektů, kvůli kterým lidé dávají přednost dřevostavbě před zděným domem, je ekologické hledisko. Dřevo je obnovitelný materiál, přičemž odpad z něj se dá snadno dále využít nebo ekologicky zlikvidovat. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv variantu, budete muset vyřizovat stavební povolení a vyřizovat nezbytné dokumenty, takže záleží jen na tom, co preferujete.