Mýty o tepelných čerpadlech

Tepelné čerpadlo

Špatný návrh, nebo chyba montáže tepelného čerpadla znamená zvýšené náklady na provoz, snížení komfortu bydlení, kratší životnost, vyšší poruchovost – Vaší velkou nespokojenost! Jenomže tepelné čerpadlo za to nemůže. Z podobných chyb se pak snadno tvoří fámy a mýty, které ostatní zbytečně odrazují od pořízení levného a kvalitního zdroje vytápění.

Co se o tepelných čerpadlech traduje a není to pravda:

Mýtus číslo 1 – reálné úspory jsou ve skutečnosti mnohem nižší než ty, které prezentují výrobci tepelných čerpadel. Pokud bylo vybráno vhodné tepelné čerpadlo a je správně nainstalováno a používáno, výpočet výše úspor pro daný objekt se nebude od skutečnosti příliš lišit. Rozdíly, tedy menší úspory, mohou vzniknout v případech, kdy zákazník nekoupil tepelné čerpadlo od ověřeného výrobce, zvolil nevhodný typ nebo třeba došlo k nějaké chybě při instalaci.

Mýtus číslo 2 – tepelná čerpadla jsou drahá a jejich pořízení se z hlediska návratnosti investice nevyplatí. Vzhledem k podpoře, kterou ekologickému vytápění poskytuje stát, může být pořízení tepelného čerpadla naopak velmi výhodné. Návratnost je pak opravdu rychlá a úspory přicházejí velmi brzy.

Mýtus číslo 3 – opravy tepelných čerpadel jsou velmi drahé a jejich životnost krátká. Jako u jiných zařízení i u tepelných čerpadel platí, že jejich životnost je závislá na kvalitě výrobku a na jeho pravidelné údržbě. Tu základní majitelé zvládnou sami, nebo se mohou obrátit na odborný servis. Na vybraná tepelná čerpadla navíc bývají poskytovány několika leté záruky a garance.

Mýtus číslo 4 – tepelné čerpadlo nevyhřeje celý dům a nestačí ani na ohřev vody. To se může stát pouze vlivem špatně vypracovaného projektu nebo neodborné instalace tepelného čerpadla.

Mýtus číslo 5 – instalace tepelného čerpadla je složitá, náročná a ani následná obsluha není jednoduchá. Navíc je nutné vyměnit celý teplovodní systém. Ve většině případů není kompletní výměna teplovodního systému vůbec nutná. Tepelné čerpadlo může fungovat jak ve stávajícím systému s radiátory, tak s novým podlahovým vytápěním. Kromě toho, že odbornou instalaci je nejlepší svěřit renomované firmě, která důkladně vysvětlí i jeho ovládání, není obsluha vůbec složitá.

Mýtus číslo 6 – tepelné čerpadlo špatně funguje při mrazech. A při těch opravdu velkých nefunguje vůbec a zamrzá. Nízká venkovní teplota sice výkon tepelného čerpadla typu vzduch-voda sníží, ale jeho funkce zůstávají zachovány, dokud venkovní teplota neklesne pod -25 °C.

Mýtus číslo 7 – tepelné čerpadlo je hlučné. Zejména typy vzduch-voda bývají velmi hlasité. Stejně jako každý jiný přístroj, vydává i tepelné čerpadlo při své činnosti zvuk. Výrobci se jej však snaží co nejvíce eliminovat. Hladina akustického výkonu v decibelech bývá uvedena v základních parametrech popisu výrobku.