Co stojí za vysokým cholesterolem?

Co stojí za vysokým cholesterolem?

Lékaři se stále častěji setkávají s pacienty, které trápí vysoký cholesterol. Bohužel mnozí z nich si ani neuvědomují, jaké následky může vysoký cholesterol mít. Jedná se totiž o problém, který ovlivňuje naše srdce a který způsobuje například kardiovaskulární onemocnění. Proto je třeba s tímto problémem zavčasu zatočit. Nabízí se však otázka, co za vysokým cholesterolem vlastně stojí? 

Jak již bylo zmíněno, vysoký cholesterol je poměrně častým zdravotním problémem. Rozdělujeme ho na špatný a dobrý. Obecně cholesterol potřebujeme pro stavbu buněčných membrán a také na tvorbu hormonů. Pokud se však pohybuje ve vysokých hodnotách, tedy zejména ten špatný, je to špatně.  

Jaké jsou příčiny vysokého cholesterolu? 

Pojďme se však dostat rovnou k oněm příčinám vysokého cholesterolu. Většinou za tím stojí genetika, ale také to může být spojeno se stravou. Bohužel dnes jsme závislí na nezdravém stravování, což za vysokým špatným cholesterolem bohužel stojí. Strava, která obsahuje větší množství tuků a která je protkána nedostatečným pohybem, to k vysokému cholesterolu bohužel vede.  

Co také vede k vysokému cholesterolu, tak je kouření nebo pití alkoholu. Obecně se jedná o zlozvyky, které škodí lidskému zdraví.  

Vysokému cholesterolu je možné předcházet 

Je však třeba konstatovat, že vysokému cholesterolu je možné předcházet. Veškerá prevence začíná tím, že budete hodnotu cholesterolu pravidelně kontrolovat. Ideální bude, když budete svůj cholesterol hlídat každé dva roky.  

Další prevencí je také úprava stravování. Snažte do svého života zakomponovat nejen zdravý, ale také pestrý a vyvážený jídelníček. Vyhýbejte se většímu množství tuků, také se vyhýbejte přílišnému množství cukrů. Naopak se nevyhýbejte pitnému režimu. Pamatujte ale na to, že pít byste měli hlavně vodu – nikoliv ovocné šťávy, bublinky, limonády či alkohol, který je jenom prázdnými kaloriemi zvyšujícími špatný cholesterol v krvi.  

Také se doporučuje omezit stres, který se na nemocích a zhoršeném zdravotním stavu podílí velkou měrou.