Játra mají celou řadu důležitých funkcí. Jak poznat, že je s nimi něco v nepořádku?

Funkce jater

Játra plní celou řadu funkcí. Například v nich probíhá detoxikace organismu, dále se zde skladují tělu prospěšné látky, jako jsou například bílkoviny. Kromě toho se v játrech vylučuje žluč, která je známá tím, že štěpí tuky. Zkrátka a dobře – bez jater by náš organismus nemohl fungovat tak, jak funguje. Je proto dobré se o ně starat a nepřehánět to například s alkoholem nebo sladkostmi, jelikož právě alkohol a sladkosti jsou obrovskou zátěží pro náš organismus. Vnímat bychom měli především symptomy, které nás upozorňují na onemocnění jater, s nimiž není radno si zahrávat.

Většina příznaků spadá do kategorie “nenápadné”. Mnozí lidé je přisuzují vyčerpanosti nebo nedostatku spánku. Pokud však symptomy přetrvávají, je třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc, protože právě doktoři mohou stoprocentně říct, zdali se jedná nebo naopak nejedná o onemocnění jater.

Jaké jsou tedy nejčastější symptomy onemocnění jater?

• únava, malátnost

Člověk by rozhodně neměl podceňovat únavu nebo malátnost. Jedná se o příznaky, kterých si člověk bohužel nevšímá, ovšem později nevšímavosti lituje. Konkrétně únava může znamenat nejen onemocnění jater, ale může upozorňovat i na jiné nemoci lidského organismu.

• svědivost

Svědivost podceňujeme ještě více než únavu. Pokud vás tělo svědí dlouhodobě, je s ním něco v nepořádku. Mnohdy je to právě dalším symptom upozorňující na onemocnění jater (nebo se může jednat o kožní onemocnění).

• zvracení krve

Když člověk začne zvracet krev, je už skutečně něco v nepořádku a je třeba okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. V případě, že není v blízkosti nikdo, kdo by vás odvezl do nemocnice, je nutné si přivolat záchranku. Zvracení krve může být alarmem upozorňující na omezení průtoku krve v játrech, nicméně za to mohou i jícnové varixy. Ať už se jedná o cokoliv, člověk je v ohrožení života.