Zkrášlete svoji zahradu pomocí útulného zahradního osvětlení 

Zkrášlete svoji zahradu pomocí útulného zahradního osvětlení

Není nic krásnějšího než strávit teplý letní večer venku – nejlépe na vlastní zahradě vedle své dřevostavby postavené na klíč. Díky chytrému zahradnímu osvětlení vytváří světlo a stín fascinující souhru, která vám umožní vnímat vaši zahradu ze zcela nového úhlu. 

Jaké svítidlo zvolit? 

Uvnitř domu jsou svítidla vystavena menší zátěži než venku; pro komponenty venkovního osvětlení, které přicházejí do styku s povětrnostními vlivy, proto platí nejvyšší standardy odolnosti proti vlhkosti a mrazu. 

Proto se zpravidla používají nízkonapěťová svítidla: nejmodernější technologie LED kombinuje přiměřenou intenzitu osvětlení (intenzitu luxů) s energetickou účinností a dlouhou životností. Naproti tomu v minulosti používané halogenové světelné zdroje vykazují zřetelné nedostatky z hlediska životnosti a údržby. 

Kromě osvětlovacích systémů napájených ze sítě jsou stále populárnější solární svítidla – a to nejen v podobě levných solárních zemních bodovek z obchodů pro kutily! Také profesionální zahradníci se stále častěji obracejí k venkovním svítidlům na solární pohon. Díky moderním akumulátorům je světelný výkon moderní solární lampy jako venkovního reflektoru více než dostatečný. 

Elektrická instalace solárních osvětlovacích systémů je poměrně jednoduchá – a solární svítidla nevyžadují žádné průběžné náklady na elektrickou energii, proto se dnes používají i jako trvale instalovaná vestavná svítidla.  

Úspora energie pomocí detektorů pohybu 

V kombinaci s detektory pohybu je vaše venkovní osvětlení aktivní pouze tehdy, když ho skutečně potřebujete: To snižuje spotřebu energie – a zároveň zůstávají oblasti důležité pro bezpečnost jasně viditelné, když do nich vstoupíte. 

Osvětlené chodníky nejenže po setmění vytvářejí atmosféru, ale mají i praktický účel: snižují riziko zakopnutí a pádu, navozují pocit bezpečí a také odrazují zloděje. Podle toho, zda chcete na zahradě přímé nebo nepřímé osvětlení cest, můžete vybírat ze dvou systémů – sloupkového svítidla nebo zahradních reflektorů zapuštěných do země. 

Svítidlo na sloupku vydává rovnoměrné a jasné světlo, a proto je ideální pro osvětlení zahradních cest. Vzdálenost mezi zahradními svítidly odpovídá příslušnému světelnému kuželu venkovního svítidla – tj: Čím silnější výkon, tím méně svítidel potřebujete! Zapuštěná zemní svítidla jsou dobrou alternativou k patníkům: Jsou nenápadnější, a proto vizuálně neutrálnější.