Vybíráme žárovky do interiéru. Jaké druhy existují?

Vybíráme žárovky do interiéru. Jaké druhy existují?

Investovat do nového bytového osvětlení se někdy musí. Zejména se musí investovat do žárovek, které jsou potřeba častěji než nové stojací lampy nebo stropní svítidla. V případě, že patříte k lidem, kteří chtějí koupit nové žárovky, jelikož jim staré vypověděly službu, možná vás zarazí nabídka na trhu, která je opravdu zajímavá, velice různorodá. V případě, že si nevíte rady, nezoufejte. Prozradíme vám, jaké druhy existují, také vám prozradíme výhody a nevýhody jednotlivých typů žárovek.  

Klasické vláknové žárovky 

Na trhu se můžete setkat s takzvanými klasickými vláknovými žárovkami. Jedná se o vůbec první žárovky, které spatřily světlo světa, a to už v roce 1879. Největší nevýhodou je nízká účinnost a vysoká spotřeba elektrické energie, na druhou stranu stojí za rychlým rozsvícením, širokým spektrem barev a také za nízkou pořizovací cenou.  

Úsporné žárovky 

Na trhu jsou aktuálně velice oblíbené úsporné žárovky, které nemají tvar dlouhé trubice a které nevydávají nepřirozené jasné světlo. Jsou velice úsporné, i když jejich nevýhodou je pomalejší náběh světla. Na druhou stranu jsou úsporné žárovky vhodné jak pro vnitřní, tak pro venkovní využití.  

LED žárovky 

Jelikož žijeme ve světě moderních technologií, je třeba si jednu takovou moderní technologii zmínit. Tou technologií jsou LED žárovky, které mají životnost až pětadvacet tisíc hodin. Kromě toho mají okamžitý náběh světla, i když tedy mají vyšší pořizovací cenu.  

Halogenové žárovky 

K dalším žárovkám na trhu patří také halogenové žárovky, které jsou až o třetinu úspornější v porovnání s klasickými žárovkami. Životnost halogenových žárovek je až pět tisíc hodin, což je skvělá výkonnost. Oproti klasickým žárovkám jsou však halogenové žárovky trochu dražší, ale za to nabídnou mnoho možností stmívání a široké spektrum barev.