Zázračná semínka Chia

chia semínka

Chia semínka, Šalvěj hispánská neboli Salvia Hispanica je příbuzná mátě peprné. Jsou to malá černá semínka, díky kterým se Aztékové těšili opravdu vynikající fyzické kondici a pevnému zdraví. Velké množství proteinů, sacharidů, antioxidantů a mastných kyselin přispěje k výživové hodnotě vyvážené stravy. Semínka mají velmi dobré hydrofilní vlastnosti, dovedou na sebe navázat hodně vody, a až 12 x dokážou zvětšit vlastní objem. Hojně jej užívají sportovci pro hydrataci a pozitivní vliv při fyzické zátěži. Semínka jsou přírodním zdrojem omega-3 mastných kyselin s kladným vlivem na kardiovaskulární systém.

Při hubnutí i při sportu

Chia semínka jsou dobrým zdrojem vlákniny a minerálních látek. Přetvářejí se velmi rychle na lehce stravitelný jemný gel a přispívají ke snížení hladiny krevního cukru. Hojně jej užívají i diabetici. Semínka dovedou účinně prodloužit proces transformace cukrů na glukózu, a proto nedochází k okamžitému zvýšení ani snížení krevního cukru. Na gel se snadno Chia semínka změní ve vodě, mléce, jogurtu i ovocné šťávě. Semínka sice můžete konzumovat i v celku, ale aktivace inhibitorů při jejich namočení má mnohem lepší účinky. Gel funguje jako fyzická bariéra a zpomaluje proces trávení enzymů. Při zvýšeném fyzickém výkonu se tuky v semíncích tráví pomaleji než cukry a naše tělo získává po dlouhou dobu stálý zdroj energie. Díky vysokému obsahu zdravých tuků a množství vlákniny zasytí a bojují s nadváhou. Proti zánětům pomáhají antioxidanty a skořicové kyseliny.

Chia olej

Lisovaný Chia olej ze semínek se tvoří za studena do teploty 42°C a odpovídá takzvanému RAW. Řeší potíže s pokožkou, nehty i vlasy, kdy obsažené živiny snižují lámavost vlasů a nehtů. Můžete jej použít jako zábal na vlasy i jako olej na pokožku i pleť. Semínka neobsahují lepek a jsou vhodná i pro celiaky. Dobré tuky prospějí srdci, cévám, pokožce, trávení i mozku. Lisování za studena je nejzdravější forma oleje a lze jej použít ve studené kuchyni. Obsahuje až 60 % omega 3 mastné kyseliny a 20 % omega 6 mastné kyseliny. Zbaví vás špatného cholesterolu, podpoří hojení a podpoří ​​dobrou paměť, koncentraci a působí proti depresi. Doplníte zejména vitaminy A, D, E, K a kyselinu linolovou.