Závěsy a záclony jako pomoc během léta i během zimy

Závěsy a záclony jako pomoc během léta i během zimy

Jen málokdo si uvědomuje, že záclony stejně jako závěsy nemají jenom ozdobnou funkci, nemají plnit jen ten estetický úkol. Mají daleko více úkolů, které plní, je škoda, že na ty ostatní zapomínáme. Kupříkladu tu mluvíme o zajištění soukromí. Díky moderním záclonám a závěsům pověšeným na garnýžích nemusíme investovat do drahých rolet, žaluzií a dalších podobných zatemňovacích zařízení. Stejně tak nemusíme tak moc topit. Závěsy a záclony totiž zamezují tak velkým únikům tepla. 

Pomoc v době zimy

Jak již bylo nastíněno, záclony a závěsy zamezují úniku tepla. To ocení především majitelé starších domů, kde nemají zrovna moderní okna. Právě ti se každým rokem během zimy potýkají s obrovskými úniky tepla, které mají dopad na jejich finanční rozpočet. Nejen, že platí vysoké zálohy, ale často ještě doplácí, protože ani součet každoměsíčních záloh nestačil.  Dále jsou vhodným pomocníkem jako záclony Blackout, tedy clonu světla.

V současné době lze zakoupit různé podoby záclon a závěsů. Existují dokonce masivnější podoby, které zamezují úniku tepla z interiéru opravdu znatelně. Pokud si domů přinesete zatemňovací, masivní závěsy, těšit se můžete také z útlumu hluku zvenčí.

Pomoc v době léta

Je však třeba také podotknout, že závěsy a záclony nejsou záchranou jenom v době zimy, kdy venku panují velice nízké teploty a hodnota na teploměru se nemůže dostat přes hraniční nulu. Záclony stejně jako závěsy jsou pomocníkem i v době léta, kdy venku panují opravdu obrovská horka. Ptáte se, jak v tomto období záclony a závěsy slouží?

No jednoduše – přece zabraňují vniku slunečních paprsků do interiéru. Tím, že zabraňují slunečnímu záření, aby příbytek oteploval, ho vlastně ochlazuje nebo v něm udržuje stávající příjemné klima.

V noci (a to za každého ročního období) nás můžou závěsy a záclony chránit před silnou září měsíčního úplňku.