Věděli jste, že světelný kořen můžete pěstovat i doma?

Věděli jste, že světelný kořen můžete pěstovat i doma?

Znáte světelný kořen? Jinými slovy se mu také říká smldinec čínský nebo také jam či yam batátový. Často se mu přezdívá zázrak či poklad čínské medicíny. Pokud bychom měli být konkrétnější, jedná se o bylinku, která dokáže skvěle stimulovat žaludek, také slezinu a má navíc tonizující účinky na plíce. O zázrak se tedy rozhodně jedná, málokdo však ví, že si tento zázrak je možné vypěstovat i u sebe doma.  

Jak jsme zmínili, jedná se o poklad či zázrak čínské medicíny. Jedná se o bylinku vyskytující se hlavně v tropických oblastech, která je známá však po celém světě. Lidé ji po celém světě využívají při vaření, kdy ji přidávají třeba do běžných pokrmů. Skvěle chutná třeba s masem a zeleninou, ale také je možné takzvaný světelný kořen jíst jen tak samotný pečený.  

Léčivé účinky světelného kořene 

Taktéž bylo zmíněno, že se jedná o zázrak s pozitivními dopady na lidské zdraví. Má pozitivní dopad na žaludek, slezinu, také na plíce. K tomu všemu urychluje proces hojení, také dodává tělu potřebné vitaminy a minerální látky, které se dodávají jen těžce. Ulevuje od špatného zažívání, zahání únavu, ničí nechutenství nebo ulevuje od suchého kašle a astmatu. Dokonce si poradí s vředy a mimo jiné i s kožními vyrážkami.  

Jak na sázení světelného kořene 

Co se týče sázení této bylinky, doporučujeme ji sázet během března až dubna, ovšem pokud jste to nestihli, i květen je ideální měsíc na sázení. Sází se zásadně do křemenného říčního písku. Jelikož rostlina během růstu pne, je třeba jí později dopřát také opěru. Dorůst může klidně až do tří metrů, ve svém rodném kraji však dorůstá do větších rozměrů.  

Světelný kořen nebo také jam se sklízí zásadně na podzim, kdy usychají listy. Během září až podzimu je navíc možné vykopat hlízy této rostliny.