Už jste někdy slyšeli o tom, že by si člověk měl vypěstovat takzvané „zdravé finanční návyky”? Finanční stránka je velmi choulostivá věc a mnozí ji berou za velmi intimní, ale není proč. O penězích bychom se neměli bát mluvit, měli bychom prolomit toto tabu. A tím, že se bude poukazovat například na zlozvyky, které vůči penězům máme, se nám to třeba podaří. Pojďme si prozradit, jak konkrétně se nechovat k penězům, aby se nám nestalo, že bychom jednoho dne přišli „na buben”.
Nulové odkládání příjmů do investic
Všechno naznačuje tomu, že nás čekají krušné časy. Současná mladá generace má jen otazník nad tím, v kolika letech půjde do důchodu a taky kolik reálně bude dostávat. I když je označení „senior” ještě v nedohlednu platí, že bychom už nyní měli začít s odkládáním našich příjmů do investic. Nemusíte odkládat všechno. Stačí 5-10 % v závislosti na tom, kolik reálně vyděláváte.
Co se týče investice, peníze mohou putovat do různých končin. Nabízí se investiční zlato, ETF, také investiční zlaté mince nebo dluhopisy. Možností je vícero, v každém případě vždy mluvíme o možnosti, jak udržet hodnotu peněz a jak tím pádem jít alespoň ruku v ruce s rostoucí inflací, která jinak neinvestované čili netknuté peníze začne postupně pojídat.
Žádné sledování našich výdajů
Každý by měl ke svým penězům přistupovat zdravě. Měl by sledovat výdaje, aby prakticky měsíc co měsíc zjišťoval, jak na tom reálně je a jestli skutečně utrácí za nezbytnosti nebo jenom za to, co chvilkově potřebuje. Sledování měsíčních výdajů nám podává jistý report o tom, zdali bychom někde mohli ještě ušetřit či nikoliv.
Abyste si nemuseli všechno zapisovat na papír, existují skvělé finanční aplikace, do kterých si stačí zaznamenávat to, za kolik zrovna utrácíte.
Jíme venku, doma není třeba
Do peněz nám takzvaně lezou i restaurace nebo obecně jídlo venku. Pravidelné dopřávání kafíčka či obědů v restauracích, kupování dezertů vždy, co procházíme kolem kavárny. Všechno by však vyřešilo vaření doma, které je ostatně i zdravější a chutnější, nejen levnější.