Rajčata snižují cholesterol a udržují zdravé kosti

Rajčata pro zdraví

Každým rokem na své zahradě sázíme mnoho druhů zeleniny. Mezi nejčastěji pěstovanou zeleninou najdeme brambory, okurky nebo mrkev, bohužel se velice často zapomíná na rajčata, která jsou velice zdravá. Mnoho lidí se možná bojí toho, že by je nevypěstovali, ale na tom není nic složitého a těžkého. Navíc vypěstujete skutečně skvělou zeleninu, která má v sobě mnoho blahodárných účinků, s nimiž se nyní seznámíme.

O tom, že jsou rajčata zdravá, není pochyb. V současné době se rajčata pěstují jen minimálně, bohužel. Taky je to zelenina, kterou nejí každý, což je velká škoda, protože rajče je jeden z nejzdravějších druhů zeleniny. Nicméně o tom se nyní přesvědčíme.

Rajčata pro zdravé kosti

Málokdo ví, že rajčata pomáhají udržovat kosti zdravé. Obsahují totiž vitamin K, který přispívá ke zdraví našich kostí. Vitamin K je kromě toho rozpustný v tucích a je nezbytnou součástí procesu mineralizace kostí.

Rajčata proti vysokému cholesterolu

Pokud vás trápí vysoký cholesterol, měli byste do svého jídelníčku zařadit více rajčat. Přece jenom je to zelenina, která snižuje cholesterol. Tedy abychom byli přesní – snižuje špatný cholesterol a naopak zvyšuje ten dobrý cholesterol.

U rajčat je zajímavé to, že jsou pro tělo přínosnější tehdy, kdy jsou uvařená. Je to totiž zelenina, která i přes vaření zachová své důležité látky v sobě. Mnoho odborníků je skutečně zastáncem toho názoru, že je výživnější uvařená než čerstvá, což není u jiných druhů zeleniny tak běžné.

Rajčata proti vysokému krevnímu tlaku

Rajčata taky umí stimulovat krevní tlak. Jestliže vás dlouhodobě trápí vysoký krevní tlak, než zamíříte k lékaři pro léky na celý život, zkuste to ještě s rajčaty, které vám krevní tlak dokážou stimulovat. Rajčata jsou nejlepšími přáteli našeho srdce a dokážou ho podpořit v jeho správné činnosti.