Platíte kartou v cizině? Pozor na vysoké přirážky!

platba kartou

Mnoho rodin se aktuálně nachází na dovolené v cizině. Podle posledních průzkumů se ale ukázalo, že se lidé v cizině platí hlavně hotově. Je to asi hlavně proto, že si chtějí kontrolovat své vlastní výdaje. Většinou se totiž stává, že pokud bohužel neustále platíme v cizině kartou, pak se dočkáme jenom toho, že na našem účtu po příjezdu zpátky do České republiky nic nezbude. Proto se není čemu divit, když se tedy většinou rozhodujeme pro tu možnost, že si vybereme konkrétní sumu peněz a následně se snažíme s ní vydržet. Karta je tak jenom jakousi poslední záchranou v době krize.

Nicméně je nutné zmínit, že je to jenom dobře – to, že platíme hotově, nikoliv kartou. V poslední době se totiž vyskytly jakési nesrovnalosti s jakýmisi odečtenými položkami v našem online bankovnictví, o jakých jsme neměli ani zdání a byly nevýslovně vysoké. Pokud jste však kartou platili, pak se tomu nedivte, protože se jedná o přirážky, které jsou letos opravdu o dost vyšší, než tomu bylo vloni.

Mnoho lidí však platí i v České republice všude kartou, ani se však netuší to, že se na transakce na pokyn obchodníka nezaúčtuje jako bezhotovostní, ale jako takzvaná cash advance, za kterou se bohužel účtuje vážně tučný poplatek. Proto si vždy raději zkontrolujte účtenku. Dá se totiž tento poplatek reklamovat u vaší banky.

Kde se s takovými platbami setkáte?

Jelikož je doba dovolených a lidé se buď už vracejí z dovolených, nebo na ně teprve míří, pak by vás jistě zajímalo, kde se s takovými podezřelými platbami, které jsou doprovázeny vysokými poplatky, setkáte. Jedná se hlavně o Maďarsko a také hojně navštěvované Chorvatsko, kde lehce narazíte při bezhotovostních transakcích na takové „podvodné“ tučné poplatky. V Chorvatsku se prý jedná o jakousi sezonní novinku, o kterou ale nikdo nestál, s níž však přišli chorvatští obchodníci. Ti jsou však většinou označeni patřičnou informační samolepkou.